'Majku su uhitili, a baku (76) su policajci iznijeli iz kuće'

Stravičnu priču proživjela je obitelj Knežević iz Zadra. Tvrde da ih je policija izbacila iz vlastite kuće u kojoj je ilegalno radio dom za starije i nemoćne.

20.9.2012.
6:59
VOYO logo

"Moja je obitelj deložirana iz vlastite kuće. Majka (56) je uhapšena i stavljene su joj lisice, a moju baku staru 76 godina šest je policajaca iznijelo iz kuće", požalila nam se Marija Knežević, kći Rade Knežević iz Zadra prepričavajući nam kronologiju događaja koji se dogodio prije nekoliko dana.

Dali prostor u zakup, pa se pokajali

Sve se odigralo u Domu Bušljeta d.o.o., domu za starije i nemoćne, koji je početkom godine s Radom Knežević potpisao ugovor o zakupu prostora u njenoj kući. Ondje su odlučili otvoriti djelatnost skrbi za stare i nemoćne osobe te su zatražili dozvolu za rad. No, odmah po potpisivanju ugovora o zakupu nastali su problemi. Obitelj Knežević tvrdi da vlasnica doma Marija Prpić Kelava ugovor nije poštivala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prpić Kelava je već nekoliko dana nakon potpisivanja ugovora počela kršiti odredbe ugovora o zakupu, kao naprimjer devastacija kuće i okućnice, probijanje vrata i prozora, rušenje pregradnih zidova, sječa stabala, sve bez pristanka nas kao zakupodavca i bez potrebnih dozvola, useljavanje podstanara bez naše suglasnosti itd., da bi na kraju prestala plaćati najam i odbila svaku komunikaciju sa zakupodavcem", priča kći Rade Knežević dodajući da su potom krenuli u postupak raskidanja ugovora o zakupu, koji su na kraju i ishodili.

Ured izdao dozvolu za rad, Ministarstvo rad zabranilo

Kako bi shvatili što se točno događa u njihovoj kući, pokrenuli su i vlastitu istragu u kojoj su doznali da dom radi, a da uopće nema dozvolu za rad. Slučaj su prijavili Ministarstvu socijalne skrbi, koje je, nakon inspekcijskog nadzora, izdalo obvezujuću odluku prema kojoj je domu rad zabranjen. No, na to se nitko nije osvrtao. Dom je i dalje radio bez dozvole, a u njemu je bilo nekoliko štićenika. S 31. kolovozom, nakon osam mjeseci ilegalnog rada, Ured za zdravstvo i socijalnu skrb Zadarske županije, unatoč zabrani Ministarstva, izdaje dozvolu za rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, u Ministarstvu tvrde da su u Uredu pogriješili. Dozvola za rad, tvrde, izdana je po krivom pravilniku.

"Ured je izdao dozvolu kao da je riječ o obiteljskom domu za starije i nemoćne, za što su uvjeti za dobivanje dozvole blaži. Kad je riječ o obiteljskom domu za starije i nemoćne, koji nije ustanova socijalne skrbi, uvjeti po pitanju prostora, opremljenosti i stručnih kadrova nešto su blaži jer, između ostalog, pretpostavlja se da vlasnik živi u toj kući i pruža brigu korisnicima zajedno s ostalim članovima obitelji. Spomenuti dom kao poduzeće koje radi u iznajmljenoj kući ne ulazi u tu kategoriju", odgovorili su nam iz Ministarstva dodajući da su protiv doma podnijeli optužni prijedlog prekršajnom sudu, te da će Uredu u Zadru naložiti da poništi svoje rješenje.

'Psihički teror i represija policijskog aparata'

No, dok je Ministarstvo rješavalo problem koji se tiče štićenika i uvjeta rada, vlasnica kuće Rada Knežević, s raskinutim ugovorom o zakupu i vjerujući da se radi o nelegalnom radu, odlučila je zajedno sa svojom majkom vratiti se u vlastitu nekretninu u kojoj je dom i dalje radio. No, nakon sukoba u domu, i ona i zaposleni pozivaju policiju, koja tada utvrđuje da je Rada Kovačević počinila kazneno djelo nepovredivosti doma. Od nje se traži, doznajemo u zadarskoj policiji, da napusti dom. Nekoliko dana nakon toga, policija ponovno ulazi u dom te hapsi 56-godišnju R. Knežević, a njenu majku iznosi iz kuće.

"Nakon što smo svi zajedno proživjeli psihički teror i represiju policijskog aparata, shvaćamo da je lokalna policija po nalogu Županijskog državnog odvjetnika, de facto, provela deložaciju članova moje obitelji, što je u Republici Hrvatskoj svojevrstan presedan. Moja se majka tako našla na ulici. Mi na kraju ostajemo obilježeni kao kriminalci, hapšeni i pritvoreni", opisuje Marija, kći Rade Knežević, očajna jer će zbog nedjelotvornosti i sporosti institucija morati možda i 10 godina čekati sudski epilog kako bi razriješila situaciju u kojoj se našla njena obitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokušali smo doznati i drugu stranu priče. "Sud će reći sve, doviđenja", kratko nam je na pitanje o sukobu s Kneževićima odbrusila vlasnica Doma Bušljeta Marija Prpić Kelava poklopivši slušalicu. Nije nam ni dopustila da joj postavimo pitanje zašto je počela raditi prije nego je dobila dozvolu i zašto je nastavila obavljati djelatnost nakon zabrane Ministarstva.

Glasnogovornik Policijske uprave zadarske tvrdi kako su postupali po zakonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prvi put smo izašli na teren po dojavi vlasnice, ali i zaposlenika Doma. Zaklučili smo da je vlasnica počinila kazneno djelo narušavanja nepovredivosti doma i tražili smo od nje da izađe. Nakon dva dana smo išli u provjeru i zatekli nepromjenjeno stanje te smo gospođu priveli, a njenu majku smo morali iznijeti jer je pružala pasivan otpor. Sve smo radili u skladu sa zakonom i suradnji s nadležnim državnim odvjetnikom", kazao nam je glasnogovornik PU zadarske Elis Žodan dodajući kako je protiv Rade Knežević, njene majke te njenog supruge i tri rođaka nakon toga podnesena prijava zbog pokušaja protupravnog načina rješavanja spora zakupca i najmodavca.

Pokušali smo doznati kako to da Ured za zdravstvo u Zadru nije znao za zabranu Ministarstva izdanu još početkom srpnja te da je nakon toga izdao rješenje o radu. U Ministarstvu smo doznali kako nemju ingerenciju nad Uredom u Zadru te da se Uredu obraćaju tek kad od njih dobiju rješenje o dozvoli za rad.

Upravo to rješenje dobili su tek prošlog tjedna nakon čega će o zabrani rada, kažu sada, izvijetiti i Ured za zdravstvo u Zadru.

I od Ureda Zadarske županije tražili smo komentar i pojašnjenje kako je moguće da su izdali dozvolu usprkos zabrani Ministarstva, no do zaključenja teksta odgovor nismo dobili. Neslužbeno, pak, doznajemo da nisu bili upoznati s nepravilnostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo