Bosanskoghercegovački logoraši spremili su tužbu protiv Republike Hrvatske, uz odvjetnika Antu Nobila, javlja N1. Nakon pravne analize, smatraju da imaju šanse za reparacije. Kroz logore HVO-a tamo je prošlo gotovo 42 tisuće ljudi, poručuju iz Saveza Logoraša u BiH. Predstavnicima tog saveza Nobilo je jučer predstavio zaključke svoje analize.
'Ja sam tada ranjen i to su mi najveće traume'
'Moja analiza ukazuje da je moguća tužba protiv RH zahvaljujući presudi Haškog tribunala u slučaju Prlić i drugi gdje su Tuđman, Bobetko i Šušak opisani u udruženom zločinačkom pothvatu u okviru kojeg su napravljeni brojni zločini pa tako i logori', rekao je odvjetnik Nobilo. Jedan od logoraša je Ramiz Tiro iz Mostara, koji je u logorima HVO-a proveo 262 dana, a o svemu je napisao knjigu. 'I s nama logorašima su osvajali teren i linije, tako da smo mi nosili vreće prema armiji i pucalo nam se u vreće i mi smo tada ranjeni, netko je poginuo, ja sam ranjen i od tada su mi najveće traume', ispričao je Tiro.
Stav Hrvatske nepromijenjen
Odvjetnik Nobilo svoje je klijente savjetovao da idu na pojedinačne tužbe, po logorima, a podnijet će ih najvjerojatnije na Županijskom sudu u Zagrebu, nakon što bude potpisan sporazum o realizaciji tužbe. Najavio je to za N1 predsjednik Saveza logoraša, Jasmin Mešković. Logoraši tvrde da im nije drago podizati tužbu, a još se nadaju nagodbi s Hrvatskom. Hrvatsko ministarstvo pravosuđa nije se javilo s novim komentarima ove tužbe, a premijer Plenković je prije godinu dana rekao da je stav Vlade jasan: Haške presude su za pojedince, a nema odgovornosti država. Naime, presudu protiv države mogao bi donijeti jedino Međunarodni sud pravde, a hrvatski političari kažu da nema takve odluke protiv Hrvatske i logorašima poručuju da još jednom razmisle o ovom potezu kako ne bi bespotrebno morali platiti velike sudske troškove.
Bivši ministar Predrag Matić komentirao je situaciju rekavši da bi tužba bila logičan potez u slučaju da su logoraši iz BiH bili zatočeni na području Hrvatske, no to nije bilo tako.