Nakon što je podignuta optužnica protiv medicinske sestre koja je u Čakovcu pacijentu umjesto fiziološke otopine ubrizgala benzin, Dnevnik.hr je razgovarao s liječnikom koji se susreo s pacijentima u čijem su se liječenju dogodile pogreške.
Samir Haj Barakat, specijalist opće kirurgije iz Opće županijske bolnice Našice. prisjetio se pacijenta kojemu je u tijelu ostao instrument nakon operacije. ''Dulje vrijeme nakon operacije se žalio na bolnost i nemogućnost da se savije da zaveže vezicu na tenisicama'', rekao je.
Dodao je da je muškarac obišao dvije ustanove te da su ga skoro poslali kod psihijatra, sve dok nije došao kod njih gdje su na rendgenu uočilo da mu je ostao instrument koji zovu "lopatica''.
Djetetu izvadili krivi bubreg
'U Irskoj je, mislim da 2008. ili 2009. godine, bila situacija da su djetetu izvadili krivi bubreg i otpustili ga kući. U našim primjerima od većih grešaka je bila ta da je kriva pacijentica operirana, odnosno da su u ulasku u operacijsku salu zamijenili dvije pacijentice sličnog imena i istog prezimena'', kaže Barakat.
Kako bi se izbjegle pogreške, u bolnicama posebni zaposlenici paze jesu li svi instrumenti i tupferi na broju nakon operacije. "Kad bi tupfer ostao u tijelu može doći i do fatalnih razvoja. Može doći do razvoja infekcije, ta infekcija može uskoro prerasti u sepsu'', objašnjava Barakat.
Naknada štete može biti u značajnim iznosima. Kako javlja Dnevnik.hr najpoznatiji ovakav sudski spor je onaj Miroslava Maškarina koji je nakon operacije slijepog crijeva ostao bez noge.