Legalizacija bespravnih objekata je neprovediva

Iako je država investitorima omogućila da do kraja 2012.

16.11.2011.
10:26
VOYO logo

U Hrvatskoj, koja broji oko 150.000 nelegalnih objekata i u kojoj je ljetos, nekoliko mjeseci prije izbora, država investitorima omogućila da do kraja 2012. godine svoje nelegalne objekte ozakone, zaradu su 'namirisali' i arhitektonski i geodetski uredi. Gotovo da nema takvog ureda koji građanima, na internetu ili reklamama na uličnim stupovima, ne nudi uslugu pripreme objekta za legalizaciju.

No, s kompliciranom birokracijom, ni tri mjeseca od donošenja zakona, na kraj ne mogu izaći ni arhitekti ni geodeti. Nema, svjedoče u Rijeci, Zagrebu, Splitu i Osijeku, tumačenja provedba zakona, i makar im se ljudi u sve većem broju obraćaju za pomoć oko legalizacije, oni još uvijek ne mogu odraditi posao do kraja, niti znaju koliko klijentima uslugu naplatiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Geodeti bi uskoro mogli trljati ruke

Kako se može čuti od geodeta s područja Rijeke, za sada, dok nemaju tumačenja Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, sve što oni, na zahtjev stranke, mogu učiniti, jest da izađu na teren i naprave potvrdu o izvedenom stanju. Još je uvijek, kažu, previše nejasnoća na koje, kooperantski udruženi, arhitekti i geodeti ne mogu odgovoriti, dok jasnu informaciju ne dobivaju ni iz nadležnih državnih ili lokalnih ureda. Geodeti još, primjerice, nemaju detaljna tumačenja oko geodetskog elaborata, katastri pak ne izdaju snimke stanja jer ih – nemaju, piše Novi list.

Građevinski inženjeri žale se pak da je na njih prevaljena prevelika odgovornost, jer moraju staviti svoj potpis na dokument o stabilnosti građevine koja nema nikakve papire o gradnji. I to je, kažu, u zakonu potrebno mijenjati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad posao ipak krene, arhitekti i geodeti mogli bi trljati ruke. Pripremu građevine od oko 200 četvornih metara za legalizaciju naplaćivat će, kažu okvirno, oko 25.000 kuna. Pridoda li se tome i najskuplja stavka koja odlazi u budžet lokalne samouprave – komunalna naknada, koja u jeftinijem komunalnom dijelu Zagreba iznosi, primjerice, 135 kuna po prostornom metru, legalizacija tolikog objekta na tom području košta ukupno oko sto tisuća kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo