Kazne nisu male /

Lažno prijavili porođaj, nestanak djeteta... Policiju zatrpavaju lažnim dojavama, ali pazite se!

Image
Foto: Ilustracija/Patrik Macek/PIXSELL

Dok se policajci ili druge službe žure pružiti pomoć lažnom dojavitelju, možda je u tom trenutku život drugog čovjeka u opasnosti

1.6.2019.
18:26
Ilustracija/Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Iz Policijske uprave osječko-baranjske pozvali su građane da ne dojavljuju lažne događaje. Naime, policajci moraju zaprimiti svaku dojavu i nijedna se ne odbija. Nakon što prime dojavu policajci na terenu provjeravaju njezinu istinitost.

"Dok se policajci ili druge službe žure pružiti pomoć lažnom dojavitelju, možda je u tom trenutku nečiji život u opasnosti. U 2018. godini na području PU osječko-baranjske evidentirali smo deset kaznenih djela lažne uzbune te smo protiv počinitelja podnijeli kaznene prijave državnim odvjetništvima. Naime, kriminalističkim istraživanjem utvrdili smo da su osobe zatražile intervenciju službi - policije ili Hitne medicinske pomoći te je nakon dolaska na mjesto događaja i angažmana djelatnika utvrđeno da su dojave lažne. Stoga apeliramo na građane da ne prijavljuju neistinite događaje jer tako mogu ugroziti nečiji život", poručuju iz PU osječko-baranjske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazna je i do 3 godina zatvora

Prema Kaznenom zakonu, tko lažno obavijesti policiju ili drugu javnu službu koja osigurava red ili pruža pomoć o događaju koji zahtijeva hitno djelovanje javne službe, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine. Iz policije su nam naveli i nekoliko primjera koji su, prema dojavama, zvučali i više nego stvarni, ali su na kraju bili lažni. Jedna od tih dojava odnosila se i na pucnjavu.

"U večernjim satima 14. srpnja 2018. policijski službenici zaprimili su dojavu 50-godišnjega hrvatskog državljanina da je u obiteljskoj kući u Dardi vatrenim oružjem pucao na muškarca i ranio ga. Dojavio je i da je oružjem ranio ženu koja ga je pokrala. Dolaskom na mjesto događaja policijski službenici utvrdili su da dojavljenog ranjavanja nije bilo. Nadležnom državnom odvjetništvu podnijeli smo kaznenu prijavu protiv 50-godišnjaka", doznaje Glas Slavonije od Vesne ŽnidarićBolarić iz PU osječko-baranjske.

Početkom veljače ove godine muškarac je mobitelom nazvao policiju i prijavio kako je u jednom ugostiteljskom objektu u Slatini postavljena bomba. U to vrijeme u kafiću je bio koncert pa su ga policajci u 2.17 prekinuli, a oko 150 osoba napustilo je objekt. Kafić je temeljito, od 2.48 do 3.22, pregledao policijski pirotehničar te utvrdio da bombe nema. Već u 3.35 policajci su saznali identitet dojavljivača, a riječ je o 28-godišnjaku koji je u krvi imao 1,92 promila alkohola. Prvo je odveden na triježnjenje, a onda je nad njim provedeno kriminalističko istraživanje, nakon čega je dobio kaznenu prijavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilo je i lažnih dojava o požarima, porođajima, nestanku djeteta koje ne postoji...

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo