Ugledni hrvatski znanstvenik Gordan Lauc pokušao je odgovoriti na pitanja koja se postavljaju oko polemike je li koronavirus u posljednje vrijeme oslabio ili nije. Iako se zna da osoba može biti zarazna do 48 sati prije pojave prvih simptoma, Lauc ističe da nije sasvim jasno koliko su zarazne osobe koje ne razviju nikakve simptome.
"Ono što je nezgodno jest da osoba može biti zarazna, a da u tom trenutku nema nikakve simptome. Dva dana prije simptoma može biti jako zarazna tako da za ljude koji su asimptomatski nije sasvim jasno koliko su zarazni", rekao je Lauc u Dnevniku Nove TV.
Znanstvenici još uče o koronavirusu
Nije optimističan niti oko skorog pojavljivanja cjepiva na tržištu te ističe kako znanstvenici zapravo još uvijek uče o koronavirusu.
"Ne možemo biti sigurni da ćemo uopće naći cjepivo, neka se razvijaju desetljećima. Doći do novih spoznaja u samo tri mjeseca je vrlo teško, znanstvenici još uče o njemu, a velik je pritisak javnosti. Zato se i događa da kruže razne informacije. To je proces učenja", objašnjava Lauc.
Miješanje sa sezonskim bolestima
Znanstvenik je objasnio i kako se širi koronavirus. Dodao je da je utješno što nije zabilježena zaraza nakon što je koronavirus preživio nekoliko dana u određenim uvjetima. "Za sad se smatra da se prenosi kapljičnim putem, znači ne aerosolom, lebdećim česticama, nego veća kapljica iz nečijih usta", objasnio je.
No, na jesen će situacija s otkrivanjem virusa biti mnogo teža, smatra Lauc, jer će se pojaviti uobičajene sezonske bolesti poput gripe i prehlade, koje imaju jako slične simptome. "To trenutno vidimo na južnoj polutki. Na jesen ćemo morati biti puno oprezniji nego što to moramo biti u ovom trenutku", zaključuje doktor Lauc.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.