Ministarstvo kulture dobilo je od talijanskog ministarstva poljoprivrede poziv za sudjelovanje na EXPO-u, kako bi zajedno s drugim zemljama - Portugalom, Ciprom, Italijom, Marokom i Grčkom, čija je mediteranska prehrana također upisana na Reprezentativnu listu nematerijalne svjetske kulturne baštine UNESCO-a, pokazalo doprinos i aktivnosti Hrvatske u očuvanju i prenošenju mediteranske prehrane, ističu iz ministarstva.
Kuhari s Hvara
U sklopu tog tjedna održan je forum o mediteranskoj prehrani na kojem su izlagale pomoćnica ministra kulture Sanja Šaban, Jelena Ivanišević iz Instituta za etnologiju i folkloristiku te kustosica Muzeja Staroga Grada Vilma Vodanović.
Osim kongresa na kojem su sudjelovali predstavnici svih sedam zemalja sa zajedničkog upisa mediteranske prehrane na listu UNESCO-a, Hrvatska je dobila priliku da i uživo predstavi najbolju praksu u očuvanju mediteranske prehrane koju provode institucije i lokalne zajednice pa je u subotu na središnjoj pozornici Bio mediteranskog klastera nastupila ekipa kuhara s otoka Hvara.
Kuhari Igor Živanović i Pavle Kordić i njihova asistentica Sonja Kordić predstavili su tradicionalnu hvarsku kuhinju, a posjetitelji su mogli kušati jela pripremljena od lokalnih namirnica.
Predstavljena otočka jela, vina, rakija...
Samoodrživi otočki jelovnik sastojao se od palente s divljim zeljem, mariniranih inćuna, gregade od gofa, grdobine i kozica, brujeta od puha s medom, vepra u kozjem mlijeku te zapečenog sira, tzv. pećice u tećici. Osim vina, rakije i soka od lavande, posjetitelji su mogli kušati arancine i starogrojske paprenjake, koji su upisani i na nacionalnu listu nematerijalne kulturne baštine. Posluživao se mali plavac Andre Tomića, a pripremljena je i bikla - mlijeko s dodatkom crnog vina.
Sonja Kordić na prezentaciji je nosila tradicionalnu hvarsku nošnju koju joj je ustupila udruga Trim iz Vrboske, a nastup je popraćen fotografijama Marija Romulića i promidžbenim filmom o otoku Hvaru koji je ustupio Muzej Staroga Grada, ističu iz ministarstva.
Trodnevni nastup Hrvatske na Svjetskoj izložbi EXPO-u ostvaren je u suradnji s talijanskim ministarstvom poljoprivrede (Mipaaf) i Institutom za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba te uz potporu Ministarstva kulture.