Ministar zdravstva Milan Kujundžić u RTL Direktu govorio je o smrti devetogodišnjaka iz Metkovića.
Osvrnimo se prvo na nalaz inspekcije koja je utvrdila da medicinsko osoblje nije adekvatno reagiralo i nije prepoznalo simptome kod dječaka koji je preminuo. Kakve sad mogu biti sankcije za te liječnike?
Trebamo pričekati da nalaz inspekcije dođe u pisanoj formi. Nalaz inspekcije još nemamo, a bit će gotov kada ćemo imati nalaz obdukcije.
Kada bi to moglo biti?
U narednih nekoliko dana. Sve se može promijeniti, i pravilnici i zakoni i ustavi ali, nažalost, ne može se vratiti život djeteta. To je tragedija koja se dogodila i za razumjeti je bol i tugu roditelja, a i proteste građana koji prosvjeduju jer je umrlo dijete i s druge strane boje se za živote sebe i svoje djece. Kada smo došli prije dvije godine prepoznali smo da su tri dijela u Hrvatskoj ugrožena: jedno je dolina Neretve, drugo Makarska-Imotski-Vrgorac, a treće sjeverna Istra. Oni su ugroženi po pitanju dostupnosti kvalitetne zdravstvene zaštite. Tada smo osigurali novac. Dnevna bolnica KBC-a Split je napravila u Zagvozdu dnevnu bolnicu koja bi ovih dana trebala početi raditi. U Metkoviću su malo sporiji, a u Istri nisu ni počeli.
Zakon ne dozvoljava da se liječnici koriste uređajem koji smo jučer pokazali u Direktu, a koji stoji od 3.000 do 30.000 kuna. To je zabranjeno na temelju zakona iz 2003., a možda je takav uređaj dječaku mogao spasiti život.
Medicina nije tako jednostavna. Kada bi se s jednim aparatićem ili jednom pretragom postavile dijagnoze i liječili ljudi, onda bi sve bilo lako. Ovdje se radi o nečemu drugome, a ne samo o jednom testu. I ako je bilo indikacije, što treba dokazati, onda je dijete trebalo uputiti u jedan sat udaljenu bolnicu. S druge strane, ravnatelj Doma zdravlja Metković mi je rekao da laboratorij radi subotom, a subotom poslijepodne i nedjeljom je u pripravnosti. Mi smo reagirali i u tom smislu jer smo u pilot-projektu gdje za otoke, na 12 lokacija, nabavljamo analizatore, ali ne samo za upale nego i za druge stvari.
Hoćete li promijeniti pravilnik koji kaže da liječnik ne smije obaviti ono što čovjek sam sebi može napraviti. Recimo ono što radi dijabetičar kada si mjeri dijabetes. To u ovom slučaju ne smije liječnik nego mora biti ovlašteni biokemičar.
Prije dvije godine bio je pokušaj promjene pravilnika, ali tada je ta promjena pala na savjetovanju.
- Hoće li se išta promijeniti? Da je mali Gabrijel iz Splita ili Zagreba vjerojatno bi i dalje bio živ
- 'Dolina Neretve ima 20.000 ljudi, a na prosvjedu ih je bilo oko 500. To je žalosno. Ovo mjesto zaslužuje više'
- Smrt dječaka mogla se spriječiti da Hitna ima uređaj koji stoji samo 10.000 kuna?
Tko opstruira tako logičnu promjenu?
Moramo poštovati proceduru. Krenuli smo u pilot projekt i nabavit ćemo analizatore za otoke, a vjerujem u vrlo skoro vrijeme, kad pilot-projekt prođe, da će za to vrijeme proći i pravilnik. Hrvatska medicina mora pratiti svjetsku medicinu i ispravljati ono što imamo loše ili zaostalo u svome sustavu.
Imali smo i problem u Zaprešiću zato što T2 tim ne smije pružiti pomoć čovjeku koji umire. Jeste li to promjenili?
Administracija nije problem samo u Hrvatskoj nego i u svijetu. No, u Hrvatskoj moramo podignuti i pojedinačnu odgovornost i to neovisno o kojoj razini govorimo. Nije tajna samo u zakonima, pravilnicima i administraciji. Tajna je u svima nama i u tome tko što, kako i kojom kvalitetom radi i zato ćemo vidjeti što će pokazati inspekcija.
Ovdje govorimo o konkretnim zakonima i pravilnicima koji su nešto branili...
To treba mijenjati. Ono što je zastarijelo, što ne valja treba mijenjati i na tom tragu mijenjamo i idemo s pilot projektom i kupujemo analizatore. Sada je raspisan tender za otoke. To će uzeti nekoliko mjeseci, ali do ljeta bi ih trebali imati.