I do sto tisuća ljudi, službeni je podatak, danas je prošetalo splitskom rivom. Kako i ne bi kad legendarna Četvrta gardijska brigada slavi svoj dan.
Brigada je to koja je sudjelovala u svim akcijama Domovinskog rata na jugu Hrvatske.
"Maslenica", "Ljeto 95", "Maestral" i "Oluja" - samo su dio njihovih vojnih pobjeda.
Poznati su kao "Pauci" i smatra ih se jednom od najboljih brigada Hrvatske vojske.
Tome u čast na splitskoj rivi Hrvatska je vojska izložila opremu i naoružanje, izvedeni su akrobatski programi u zraku, a organiziran je i mimohod splitskim ulicama.
U Splitu je i dalje interesantno, događanja u središtu grada i nad njim od jutra prati Hari Kočić koji je i razgovarao s ministrom obrane.
Čestitam vam vaš dan. Svi se osjećamo ponosno, ali današnji dan je za vas ipak nekako posebniji. Kako se osjećate?
Ja prije svega želim danas čestitati svim pripadnicima Četvrte gardijske brigade, prisjetiti se svih poginulih, zahvaliti se njihovim obiteljima kao i svima onima koji tu brigadu nose u srcu. Danas je njihov dan, dan svih nas...
Mnogo je godina prošlo od osnutka Četvrte, tada ste kao jedan od njezinih čelnih ljudi gotovo goloruki pošli u rat protiv višestruko brojnijeg neprijatelja. Sigurno vam tada nije bilo lako…
Sigurno da nije bilo lako, ali uz zajedništvo i ogroman rad te uz sposobnost, ljubav i emociju koju smo dali Hrvatskoj uspjeli smo se obraniti, pobijediti i u konačnici državi donijeti mir i slobodu koju danas svi uživamo.
Kako to da Četvrta gardijska brigada nikad nije izgubila bitku u Domovinskom ratu?
Istina, nikad nismo poraženi. To je bila udarna brigada koja je donosila slobodu i na to smo ponosni.
Ivo Jelić bio je prvi zapovjednik te brigade. S njim ste bili u dobrim odnosima, međutim jesmo li kao društvo dovoljno valorizirali njegov doprinos u ratu?
Pa vidite da Vlada kontinuirano radi na tome da se obilježavaju sve obljetnice i da hrvatska vojska bude prožeta simbolima Domovinskog rata. Inzistiramo na tome da Dom hrvatske vojske na Poljudu dobije naziv po Ivi Jeliću, a time upravo želimo postići cilj da čuvamo uspomenu na generala Jelića kao i na sve naše branitelje.
Primljeni ste i u hall of fame američke vojske (kuća slavnih vojnika). Što je bilo potrebno za ulazak u društvo u koje su svojevremeno primljena i veličina poput Dwighta Eisenhowera?
Potreban je prije svega rad, a ja sam bio i prvi Hrvat koji je profesionalno otišao u Sjedinjene Američke Države. Iznimno mi je drago da se moj primitak u hall of fame poklapa s obljetnicom Četvrte gardijske brigade. Mislim da je to prije svega ogromno priznanje čitavoj hrvatskoj vojsci, a tek onda meni.
Vidjeli smo danas na Rivi mnoštvo oružja kojim raspolaže hrvatska vojska. Mislim da ste o tome devedesetih mogli samo sanjati, međutim je li nam naoružanje koje imamo dovoljno da bismo mogli garantirati mir i blagostanje ili su nam potrebna nova ulaganja?
Vidjeli ste da smo otvorili vojsku narodu, danas ste u Splitu vidjeli narod koji voli vojsku i kojoj je zahvalan. Sjećam se povratka iz operacije Oluja i dočeka u Splitu, to me podsjetilo na današnje prizori gdje su svi vidjeli gdje smo i što radimo. Veseli me što narod zna čime raspolažemo, u što ulažemo i kako idemo ka modernizaciji. Ipak, mislim da smo nabavkom višenamjenskih borbenih aviona zatvorili etapu modernizacije na neko vrijeme. Sve što sada posjedujemo sasvim sigurno može poslužiti kao jamac sigurnosti na ovim prostorima.
Više pogledajte u videoprilogu s početka teksta.