Pilot projekt "U školi otvorene kohezije“ je projekt kojeg provodi Europska komisija preko Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU, inače to je talijanski projekt od 2013. godine.
Projekt se sastoji od:
• građanskog praćenja projekata financiranih i sufinanciranih iz fondova Europske unije, učenici uče o pisanju i realizaciji europskih projekata • kohezijske politike Europske unije, rad na ravnomjernom razvitku svih europskih regija • analiziranja dokumenata i javno dostupnih podataka o korištenju javnog novca, građanski aktivizam
U Gimnaziji Nova Gradiška projekt provode učenici izborne nastave Poduzetništvo za treće i četvrte razrede, voditeljica je Sanja Šimić, prof. istraživačka skupina se nazvala GIPovci- gimnazijski poduzetnici. Zamjenica voditeljice je Sandra Hruban Bartolović, a voditelj učenika, Goran Terzić, 3.A razred. Učenici građanski prate realizaciju projekta „Tehnološki inkubator Nova Gradiška“, najvećeg projekta Industrijskog parka Nova Gradiška i Brodsko-posavske županije.
Projekt praćenja je podijeljen u 4 faze:
1. Prikupljanje podataka o „Tehnološkom inkubatoru Nova Gradiška“ 2. Analiziranje podataka 3. Terensko istraživanje (otkazano zbog koronavirusa, provedeno online) 4. Prezentacija istraživanja i promocija
Stvaranje poduzetnih mladih ljudi
Rad na promociji završnog rada je nazvan "Projekt Bez Kraja", budući Tehnološki inkubator potiče na poduzetničke inicijative, ulaganja u Slavoniju, digitalizaciju rada, samozapošljavanje, zapošljavanje, nudi edukacije mladim poduzetnicima i suradnju sa srednjim školama preko predavanja i posjeta uredima i radnom prostoru poduzetnika u inkubatoru- što za školu znači trajnu suradnju i rad na stvaranju poduzetnih mladih ljudi.
Završni rad gimnazijskih poduzetnika GIPovaca je objavljen na službenoj stranici grada Nova Gradiška (www.novagradiska.hr) i u centralnom parku grada na video zidu koji je postavljen od Turističke zajednice Nova Gradiška, gdje građani tijekom odmora ili šetnje, od 0-24 mogu pogledati video rađen u digitalnom alatu Canva.
Učenici su razvijajući svoja istraživačka pitanja napisali i članak Inkubiranje poslovnih mogućnosti, koji je objavljen u školskom časopisu Zvono i na portalu Radio Nova Gradiška, s nadom da će projekti kao Tehnološki inkubator i svi oni koji slijede, unaprijediti novogradiški kraj, spriječiti iseljavanje stanovništva te povećati gospodarsku konkurentnost, što je i cilj kohezijske politike EU.