Snažni nacionalni osjećaji premijera su ulovili taman u finišu kampanje za europske izbore. Isto kao što se baš četiri dana prije izbora probudila ljubav Zorana Milanovića prema staroj stranci.
- Pupovac sa stanovnicima Duzluka: 'Ravnatelj policije i ministar moraju napraviti ono što dosad nisu'
"U nedjelju 26. svibnja izići ću na izbore i zaokružiti SDP-ovu listu", kaže odjednom Milanović, koji već mjesecima ne govori ništa ni o SDP-u ni o svojoj mogućoj kandidaturi za Pantovčak.
Time je polako kampanja stigla do kraja, a što se Direkta tiče, svakako jest. Jer, posljednji je prije izbora i samim time, posljednja je prilika analizirati kako je izgledala kampanja, odnosno, je li bila baš tako dosadna kako se činila.
Na to će pokušati odgovoriti stručnjak za odnose s javnosti i bivši premijerov savjetnik Krešimir Macan. Morao se prvo osvrnuti na "jugozomboide" ŽeljkaGlasnovića.
"Po njemu, to su svi duhovi bivše države koji je žele vratiti. Ali, plakat mu je neprimjeren kao i svaki poziv na nasilje", kazao je Macan pa se osvrnuo na Milorada Pupovca:
"Išao je na provokaciju od prvog dana kampanje tako da se to razvuklo do kraja i pokazuje se rezultat, čak i prema istraživanjima. Uspio je mobilizirati birače i pozornost svih medija."
Upravo bi Pupovac mogao iznenaditi i osvojiti mandat ako dovoljan broj pripadnika srpske nacionalne manjine izađe na izbore. Plus, naravno, oni koje je pridobio kampanjom.
"Hrvatska je jedna izborna jedinica i prvi put imamo 27 tisuća birača srpske nacionalne manjine na izborima, pa ako ih privuče, mogao bi doći do potrebnih 60 do 70 tisuća glasova", naglasio je Macan i osvrnuo se na Milanovićevu potporu SDP-u:
"Ništa vam bitno ne može pomoći u posljednja dva dana kampanje. Više bih to gledao u svjetlu onoga što se poslije događa, a to su predsjednički izbori."
Ali, dio s Pupovcem bio je ipak najpozitivniji dio priče, ostalo baš i nije oduševilo stručnjaka, što Macan svakako jest.
"Što se ostalih kampanja tiče, većina ih je odrađena "pro forma" i uopće ne poziva birače na izlaznost, iako smo to pri kraju morali čuti."
- Izbori za Europski parlament: Zašto mislite da naši zastupnici tamo sjede uzalud i samo ubiru novce?
Ali, mnogi su radili nešto za budućnost, kao HDZ s Karlom Resslerom, koji je javnosti poprilično nepoznat.
"Ressler je za nas nepoznat, ali ako se gleda Plenkovićev HDZ, oni grade poziciju u Europskoj uniji. On je europski kadar za bilo koju funkciju u Europskom parlamentu ili Europskoj komisiji."
Isto tako, premijer Andrej Plenković je tijekom predizbornog skupa pokazao lice kakvo nismo viđali...
"Njegov nastup na predizbornom skupu bio je primjeren kampanji, a viđat ćemo to još češće", navodi Macan i osvrće se na Amsterdamsku koaliciju, Živi zid i Most:
"Amsterdamska koalicija je najjednostavnije odašiljala poruku, izravno su komunicirali sa svojim biračima, dok Živi zid izvan društvenihmreža nismo baš vidjeli. Most je imao zanimljiv skup, no više za parlamentarne izbore. Vidjet ćemo rezultate.
Konačnu ocjenu nije bilo teško donijeti jer je kampanja bila vrlo neinventivna i bez iznenađenja, kako je već rečeno.
"Od svih koji prelaze prag, po istraživanjima, nisam previše očekivao, ali jesam od onih koji su "izazivači". Oni su, poput Pupovca, morali napraviti nešto novo. On će lijevim strankama uzeti dio mandata, čak možda jedan upravo SDP-u."
Za male stranke glasovat će oko 44 posto birača revoltiranih onime što nude glavne političke opcije.
"Raste bunt i to bi se moglo reflektirati na parlamentarnim izborima. Šteta je što se na ovim izborima nije više radilo na mobilizaciji, što bi bio zalog za budućnost."
I na kraju, Miroslav Škoro kao predsjednik tema je koja se ne može zaobići u ovom trenutku.
"Do jučer ga se nije spominjalo kao kandidata, ali ima dovoljnu popularnost da napravi nešto iznenađujuće. Ako želite ponoviti ukrajinsku priču o pobjedi nekoga tko nije političar, ovo je dobar pokusni balon", zaključio je Macan i naveo da je šteta što nismo mogli čuti poruke poziva na izbore jer ostaje dojam da ljudi ne znaju kakvi su ovo izbori i čemu služe.