Nakon sastanka za Stožere, načelnik tog Stožera Tomo Medved kazao je kako je premijer obišao ova područja i osobno se uvjerio u razornost potresa. "U potpunosti smo uspostavili Stožer ovdje u vojarni u Petrinji. U potpunosti je uspostavljena hitna pomoć u Glini, postavljeno je 25 kontejnera. Hrvatska vatrogasna zajednica provela je 829 intervencija", rekao je Medved
"U najkraćem vremenu uvezali smo sve sastavnice, kazao je Medved. Rekao je kako je sanirano 12 objekata u selima Gornji i Donji Viduševac, da je u potpunosti uspostavljen Dom zdravlja i hitna pomoć u Glini, postavljeno 25 kontejnera, tri grijana šatora s opremom.
"Hrvatska vatrogasna zajednica provela je 829 intervencija u posljednja 24 sata, gdje je bilo angažirano više od 500 vatrogasaca sa 148 vozila', rekao je Medved.
Što se tiče HGSS imali su 62 intervencije. Crveni križ pružio je 145 psihosocijalne pomoći, 562 osobe su u smještaju na nekoliko lokacija. Podijeljeno je 15,4 tona hrane, 96 grijalica, 16480 toplih obroka za ljude, 2700 toplih obroka za intervencijske timove. Vojska radi na sanaciji prometnica i tornja crkve u Kraljevčanima.
Milošević: Lokalni čelnici nisu u Stožeru
'Kontinuirano postavljamo kontejnere koji su već ranije zaprimljeni, to u najvećoj mjeri postavlja Hrvatska vojska. Tu su i poteškoće, da bismo ih postavili potrebno je napraviti pripremu terena. Danas u Riječku luku stiže 30 kontejnera koje ćemo čim prije dopremiti i raspodijeliti na ugrožena područja', rekao je Medved.
Na pitanje zašto gradonačelnik Petrinje Dumbović nije bio na sjednici Stožera, Medved je kazao: "Gradonačelnici su uključeni u sve procese, naša suradnja s njima izrazito je kvalitetna".
Potpredsjednik Vlade za društvena pitanja Boris Milošević, koji je član stožera, kazao je za N1 da će se danas održati i sastanak s predstavnicima lokalne samouprave.
"Lokalni čelnici nisu imenovani u stožer, ali bit će pozivani kao predstavnici lokalne samouprave jer mi moramo djelovati zajedno", kazao je. Dumbović dakle nije član stožera.
U 11 sati održana je konferencija za novinare novooformljenog Stožera civilne zaštite za obnovu potresom pogođenih područja na čelu kojega je potpredsjednik vlade i ministar branitelja Tomo Medved. Sastanak njihove koordinacije počeo je nešto iza 9 sati, a gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović nije na njemu.
Na početku konferencije Medved se zahvalio Plenkoviću te nabrojao da je premijer jučer obišao Petrinju, Glinu, Sisak te okolna mjesta.
Sadržaj se nastavlja...
Komentirajući sastanak novooformljenog Stožera civilne zaštite za obnovu potresom pogođenih područja, na čije je čelo Plenković imenovao ministra branitelja Tomu Medveda, gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović ističe kako misli da bi trebao na njemu sudjelovati, ali nije pozvan.
"Ja nisam dobio nijedno rješenje niti poziv, osim prvog poziva, kada je došao gospodin Medved i ne znam što se događa. Ako je to stožer koji je stožer van dometa mene kao gradonačelnika, onda OK, to su takve očito odluke. Deset posto Hrvatske zna moj broj telefona. Ako je bilo potrebe, sigurno bi me zvali. Ali ako nema potrebe, to je njihova politika. Oni tako odlučuju", rekao je za HRT.
"Ja ne znam, sigurno da želim. Ja sam rekao: informacija, komunikacija i realizacija. Ako gradonačelnik nije na stožeru, ne prvi, drugi, treći, četvrti, peti, nego među prvima, onda je stožer sam sebi svrha i komunikacija danas već lagano očito puca, ako mene nitko nije pozvao",, odgovorio je na pitanje je li očekivao poziv.
'Narod ne čeka improvizaciju'
Prokomentirao je i svoj jučerašnji razgovor s premijerom Plenkovićem.
"Otvorena su pitanja bila, korektni razgovori, korektna komunikacija. Znamo da smo do sada improvizirali. Narod ne čeka improvizaciju i u jednom segmentu, gledajući na obnovu života, gledajući na one elementarne potrebe koje građani očekuju, a to je topao obrok. Ja sam i o tome pričao jučer - da moramo imati logistiku koja će biti u epicentru potresa i epicentru problema", rekao je.
Na pitanje je li točno da nedostaje toplih obroka za građane u ovom trenutku, rekao je:
- Mislim da smo zasad sve potrebe koje smo imali riješili na dobar način. Sve dalje, postoji improvizacija. Ovdje treba kuhinja u kojoj će topli obrok dobiti ne tri ili četiri ili pet tisuća ljudi, po zdravstvenim standardima po kojima bi to trebalo biti. Ono na Trgu hrvatskih branitelja ne može opstati. Može opstati još jedno tri, četiri dana, i poslije tri-četiri dana moramo napraviti lokaciju na kojoj ćemo imati distribuciju gdje ćemo kuhati recimo 15 tisuća obroka, i da mi kao gradovi i općine, i sela i mjesni odbori, imamo ambulantnu dostavu ljudima koji su još uvijek neki u automobilima i koji nemaju rješenje da imaju topao obrok, rekao je.
'Dobili su 36 milijuna kuna na račun Petrinje, Gline i Siska'
Oštro je prozvao i Crveni križ. Crveni križ je na račun Petrinje, Gline i Siska dobio 36 milijuna kuna, rekao je.
"Jučer s mojom zamjenicom je prvi čovjek Crvenog križa rekao da oni imaju uvjete da hranu pripreme na tri lokacije po 500 ljudi. A nama treba 15 tisuća. Najveća odgovornost je na Crvenom križu. I ako u ovoj državi netko treba prvi pasti, to je Crveni križ.", kazao je.
"Jasno, ako cijeli svijet zna da su otvorili žiro račun i dobili 36 milijuna, ako i ne znaju oni organizirati topli obrok i dati ga ljudima, onda neka daju hitno novac da mi kuhamo za sve ljude hranu. Crveni križ je napravio to što je napravio. Povukli su se i od Crvenog križa gore nema ni "C", jer prije par dana naša predsjednica je bacila jaknu Crvenog križa. Bacila! Onda znate kakva je situacija. A to netko treba riješiti u Crvenom križu. I u stožeru. Ako mene već ne zovu, onda ću ja uvijek dati poruku preko medija", zaključio je.