U povodu najvećeg romskog praznika 'Svjetskog dana Roma', Romsko nacionalno vijeće (RNV) s građanima je na Cvjetnom trgu u petak performansom simbolično srušilo "zid predrasuda prema Romima', kako bi ukazali na potrebu suzbijanja predrasuda uz aktivno uključenje građana.
"U suradnji i s potporom građana možemo zajedno mijenjati odnos prema Romima u Hrvatskoj, Europi i svijetu jer je svakodnevica Roma opterećena brojnim društvenim stereotipima i predrasudama", rekao je član RNV-a LukaNikolić - Lule.
Dodao je kako svaki građanin koji nije zadovoljan životom u Hrvatskoj može otići, budući da je u EU. 'No, potrebno je graditi bolje uvjete i bolji život tu gdje jesmo', smatra Nikolić. Članovi RNV-a su inicijativu osmislili kako bi se, na najvažniji dan u romskom kalendaru, podsjetilo na ravnopravnost svih naroda i manjina u Hrvatskoj.
(Foto: Romi.hr)
Na zidu od stiropora su ispisali različite predrasude koje su često upućene Romima, pa između ostaloga piše "Kradljivci djece, Ljudi bez kulture, Neškolovani, Prljavci, Lopovi, Samo prose, Ne rade, Glupi su, Iskorištavaju poštene ljude, Ubojice pasa, Ubij Cigana"..., i potom ga razbili.
Članica RNV Sindirela Bobarić, rekla je da uličnim performansom žele srušiti predrasude koje su namijenjene Romima. "Čest je govor mržnje, ali i sam stav prema Romima je diskriminirajući, te se nadam da ćemo rušenjem zida podignuti razinu svijesti kod sugrađana", istaknula je.
Rekla je da neće stati, nego se truditi na različite načine da otklone predrasude. "Svi smo različiti, nebitno koje smo nacionalnosti, vjeroispovijesti, političkih stajališta ili drugo", kaže Bobarić.
(Foto: Romi.hr)
Kazala je da obrazovane Rome ponajviše vrijeđa takav stav, jer se time pokazuje da se njihov trud i rad ne cijeni te ih se omalovažava. Velika je nepravda, smatra ona što se Rome naziva Ciganima, a što često ima najnegativniju konotaciju, primjerice "Zašto si Cigan", "Mamiću Cigane" i slično.
Djeca također pate, rekla je, no ona više u odrastanju budu pogođena jer im je s godinama sve teže prihvaćati takve neosnovane predrasude. Kazala je da u školi nije imala loših iskustava s kolegama, ali i naglasila kako ima mnogobrojne poznanike koji nisu bili te sreće.
Okupljeni su istaknuli da kultura svakog naroda može dati puno, a iz njihove se, primjerice, može učiti o romskoj kuhinji, glazbi koja spaja ljude i slično.
(Foto: Romi.hr)
Dodali su kako je ovdje poznata glazba 'neokrunjenog kralja romske glazbe' Šabana Bajramovića koji je surađivao s brojnim hrvatskim glazbenicima, počevši od Josipe Lisac, Cubisma ili bosanskohercevačkog Mostar Sevdah Reuniona. Ili pak makedonske pjevačice romske glazbe i humanitarke Esme Redžepove.
Svjetski dan Roma 8. travnja obilježava se u čast prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog od 8. do 12. travnja 1971. godine u Londonu. Najvažnije usvojene odluke su o romskoj službenoj himni koja se temelji na pjesmi 'Đelem, đelem' - Išao sam, išao sam, i zastavi koja je u donjem dijelu zelena -simbol zemlje, u gornjem plava -simbol neba dok crveni kotač predstavlja putovanja i 'kulturu šetača'.
Prvi kongres rezultirao je proglašenjem službenog romskog jezika - romani chiba, kao i službenim prihvaćanjem naziva Rom, što znači čovjek. Na 4. Svjetskom kongresu Roma održanom 1990. godine u Poljskoj odlučeno je da se 8. travnja proglasi i obilježava kao Svjetski dan Roma.
Romsko nacionalno vijeće (RNV), je krovna organizacija civilnog društva osnovana s ciljem ostvarivanja prava romske nacionalne manjine te zadovoljavanja nacionalnih, kulturnih, obrazovnih, znanstvenih, socijalnih i drugih zajedničkih prava i interesa Roma.