'Iako propisi zabranjuju pokapanje životinjskih leševa u prirodu, zbog nedostatka adekvatnog prostora, ono se moralo događati', rekao je jedan veterinar za 24sata.
Pročelnik Ureda za poljoprivredu, Emil Turk, otkrio je kako napreduju radovi.
'U tijeku je stavljanje namještaja i krematorijske peći. Očekujemo da će polovicom 2018. godine objekt početi raditi za javnost', rekao je pročelnik.
28.11.2017., Zagreb - Dumovec, gradsko skloniste za zivotinje gdje grade groblje i krematorij za zivotinje. Photo: Matija Habljak/PIXSELL
U zgradi krematorija već je uređen prostor za ispraćaj preminulih kućnih ljubimaca. Vlasnici će moći kroz prozor gledati kako tijelo njihovih ljubimaca odnose u prostoriju s peći. Sam čin stavljanja tijela u peć vlasnici ipak neće vidjeti. Prostorija je ukrašena bijelim ždralovima različitih veličina.
Iz gradskog ureda još ne otkrivaju kolike će biti cijene pokopa, no doznaje se kako će se kremiranje naplaćivati po težini leša, što znači da bi isto trebalo koštati između 300 i 1500 kuna.
28.11.2017., Zagreb - Dumovec, gradsko skloniste za zivotinje gdje grade groblje i krematorij za zivotinje. Photo: Matija Habljak/PIXSELL
'Radi izmjene zakonskog okvira, stvoreni su stvoreni su preduvjeti za zbrinjavanje ne samo kremiranih, nego, ako se vlasnici tako odluče, i nekremiranih lešina', rekao je Turk.
Hrvatski propisi nisu dopuštali pokop nekremiranih životinja, ali propisi EU to dozvoljavaju. Grad je zbog toga mijenjao građevinsku dozvolu. To je razlog zbog kojeg groblje još uvijek nije kompletno uređeno - nije poznato hoće li građani više željeti pokapati ljubimce u cijelosti ili će pokapati tek njihove urne.
Trenutno je predviđeno 2300 kazeta, od kojih svaka u sebi ima četiri ukopna mjesta.
Cijeli projekt vrijedi 15 milijuna kuna, a grad na groblju planira zaposliti četiri do pet osoba.