UŠTICA - Komemoracijom u organizaciji Romske udruge "Kali Sari" na romskom groblju Uštici, gdje leže posmrtni ostaci 16.173 Roma ubijenih u ustaškom logoru Jasenovcu, u nedjelju je, četvrtu godinu zaredom, obilježen Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve Porajmos.
U ime predsjednice Republike vijenac je položila njena izaslanica, ravnateljica Spomen-područja Jasenovac Nataša Jovičić, a potom su vijence položila izaslanstva Sabora i Vlade, te lokalnih vlasti i romskih udruga.
Komemoraciju je otvorio i na stradanje Roma u Drugom svjetskom ratu, a posebno u ustaškom logoru Jasenovac, podsjetio je saborski zastupnik i predsjednik organizacijskog odbora Porajmosa Veljko Kajtazi. "Ovaj dan mora biti dan jedinstva romske zajednice u Hrvatskoj, prilika da se ujedinimo, da brinemo jedni za druge i da se obrazujemo", poručio je među ostalim Kajtazi.
Govoreći pred više stotina okupljenih sudionika Komemoracije, Željko Jovanović iz zaklade Otvoreno društvo Budimpešta - ured romskih inicijativa, rekao je među ostalim da bi "Hrvatska trebala snositi kolektivnu odgovornost" za stradanja Roma u Drugom svjetskom ratu, na što je reagirao predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske Aleksandar Tolnauer, rekavši da Hrvatska nije sljednica NDH. "Republika Hrvatska ne baštini ništa i ništa nije dužna, a istina je da su Romi u Hrvatskoj danas priznata nacionalna manjina i ravnopravni građani Hrvatske," istaknuo je Tolnauer.
I Milan Bandić, gradonačelnik Zagreba, grada koji je financirao uređenje romskog groblja u Uštici, upozorio je da je neprihvatljivo govoriti o kolektivnoj odgovornosti.
"Grad Zagreb živi multikulturalnost i u njemu se ne dijelimo. Zagreb nisu kulturne institucije i ustanove, nisu zgrade, grad čine ljudi koji u njemu žive," kazao je Bandić, osvrnuvši se tako na Jovanovićevu izjavu kako Romi danas u Hrvatskoj, kao ni u Europi, ne ostvaruju sva svoja prava.
Aleksandar Tolauer je među ostalim rekao kako danas ima revizionističkih tendencija kad je riječ o zbivanjima za vrijeme Drugoga svejtskog rata i zločinima u Jasenovcu. "Kao članica EU ne smijemo dozvoliti negiranje zločina i izjednačavanje krvnika i žrtve, a ovakva sjećanja most su koji nas povezuje u dobru i oprostu," poručio je.
Na značaj antifašističke borbe ukazao je predsjednik Saveza antifašističkih boraca RH Franjo Habulin, a važnost antifašizma istaknuo je u svom obraćanju i izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora Josipa Leke, zastupnik Zdravko Ronko.
"Antifašizam je europskim narodima donio mir, slobodu, jednakost, ravnopravnost i multikulturu. Stoga u ime svih žrtava čuvajmo antifašističke ideale i na njima gradimo našu budućnost," poručio je.
Romsko groblje u Uštici je, poručio je ministar kulture Berislav Šipuš, "mjesto sjećanja, ali i mjesto zavjeta."
Među 16.173 Roma ubijenih u Jasenovcu, bilo je 5.608 djece.