Državni zavod za statistiku (DZS) do sredine siječnja trebao bi objaviti rezultate popisa stanovništva. No već sada imamo procjene prema kojima se broj stanovnika spustio na oko 3,9 milijuna, a možda i manje.
- Bit će nas između 3,9 i četiri milijuna, bliže 3,9, budući da emigracijski podaci nisu točni. Procjene DZS-a rađene početkom godine govore da nas ima više od četiri milijuna, ali nas je barem 50.000 do 80.000 manje. To je rezultat podcijenjene emigracije, odnosno broja iseljenih - kaže demograf Ivan Čipin.
Kako donosi Jutarnji list, istovremeno imamo sve više doseljenih stranih radnika, naročito iz zemalja bivše Jugoslavije pa i u vremenu pandemije. Njih je privukao manjak radnika, naročito u građevinarstvu i turizmu. Zahvaljujući upravo njima, smatra demograf Čipin, nećemo pasti ispod 3,9 milijuna.
Drugi stručnjak za demografiju i statistiku, koji je volio ostati anoniman, procjenjuje da nas ipak ima manje - ni 3,9 milijuna stanovnika, ali da su panične procjene da nas ima samo 3,5 milijuna neutemeljene.
Čipin pak smatra da nije bitna toliko broj koliko nas ima, nego struktura stanovništva.
- Problematično je ako gubimo stanovništvo koje je u aktivnoj dobi i najviše doprinosi razvoju društva, a ostaje starija populacija koju treba ekonomski izdržavati, koji su najveći korisnici usluga zdravstvenog i mirovinskog osiguranja i najviše opterećuju proračun, a netko u njega mora uplaćivati - navodi Čipin.
Od posljednjeg popisa do lani emigriralo je 300.000 ljudi, a doselilo se njih 180.000 pa nam je konačni saldo minus od oko 110.000. Čipin misli da je minus i veći i da je u desetak godina Hrvatska praznija za 200.000 ljudi.