KOLEBLJIVI NAROD: /

Evo koliko nas promijeni mišljenje u zadnji čas

Image
Foto: Patrik Macek/Marko Jurinec/PIXSELL

Koliko birača u posljednji trenutak mijenja svoju odluku o tome za koga će glasati? Imaju li smisla svi oni milijuni kuna koje stranke bacaju u zadnji čas u predizbornu promidžbu?

6.11.2015.
9:08
Patrik Macek/Marko Jurinec/PIXSELL
VOYO logo

U Velikoj Britaniji oko četvrtine birača mijenja odluku o tome za koga će glasati u posljednjem tjednu kampanje. Dragan Bagić, nekad djelatnik Ipsosa, a danas profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, proveo je, kako piše na svojoj internetskoj stranici, "eksperiment" koji se rijetko koristi u našim društvenim znanostima – te je nakon izbora ponovno kontaktirao ljude koji su bili anketirani u predizbornom istraživanju.

"Na taj način je bilo moguće egzaktno utvrditi tko je promijenio mišljenje a tko nije, bez obzira da li ispitanik to priznaje ili ne. Ovaj eksperiment sam proveo u dvije lokalne jedinice s relativno različitim političkim situacijama: Grad Zagreb i Grad Split. U oba slučaja inicijalna istraživanja su provedena na slučajnim stratificiranim uzorcima birača s prebivalištem na području tih gradova od 800 ispitanika. U ponovljenom kontaktu dobio sam odgovore od otprilike četvrtine originalnog uzorka (dakle, po cca 200 ispitanika). Inicijalno predizborno istraživanje za Split provedeno je između 8. i 14. svibnja, a predizborno istraživanje za Zagreb je provedeno između 10. i 15. svibnja. Prvi krug izbora održan je 19. svibnja 2013. godine. Dakle, u oba slučaja predizborno istraživanje je provedeno u prosjeku oko 7 dana prije održavanja izbora."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka o izlasku

U oba grada je više od 10 posto birača promijenilo svoju odluku da izađe ili ne izađe na izbore. Drugim riječima, dio onih koji su prvotno odgovorili da sigurno izlaze, na kraju to ipak nije učinio, dok je dio onih koji nisu bili sigurni da će glasati to ipak na kraju jest učinio.

Image
Foto: http://dragan.bagic.info/

Odluka o kandidatu

Što se, pak tiče, njihove odluke o tome za koga će glasati, situacija je bila značajno različita u dva grada - u Zagrebu je izgledni pobjednik bio Milan Bandić, a u Splitu je sve bilo otvoreno, piše dr. Bagić. U Splitu je 18% birača promijenilo preferenciju dok je taj postotak u Zagrebu bio dvostruko niži, samo 9 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: http://dragan.bagic.info/

Ogroman broj promijenio je odluku o listama

Najzanimljiviji su podaci o promjenama preferencija lista za gradsko vijeće/skupštinu. Prema podacima koje je dobio dr. Bagić, velik broj birača u oba grada je promijenio svoju preferenciju za predstavničko tijelo u posljednjih tjedan dana. U Splitu je to napravilo čak 38% anketiranih, a u Zagrebu 28%. Činjenica da je tako veliki broj ljudi promijenilo preferenciju lista vjerojatno je posljedica činjenice da su birači usklađivali glasanje za gradonačelnika s glasanjem za listu, no to je pretpostavka za koju Bagić kaže da je još mora provjeriti.

Image
Foto: http://dragan.bagic.info/

Zaključno, ova preliminarna analiza sugerira kako je i kod nas, barem kada su u pitanju lokalni izbori, udio birača koji mijenjaju svoje odluke u zadnjim danima pred izbore razmjerno veliki, pogotovo kada se radi o dinamičnoj izbornoj situaciji, piše dr. Bagić koji upozorava da ne može stajati iza tih preliminarnih podataka jer su potrebne dodatne podrobne analize i provjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo