Za 15 kilograma kupusa preko granice kazna od 5 tisuća kuna. Deset konzervi paštete jednu su putnicu skupo koštale, tri tisuće kuna. A za pet litara rakije u prtljažniku slijedi kazna od 7100 kuna. Pa putnici vrlo dobro paze što će ponijeti.
"Pretjeruju. Treba kontrolirati, ali ovo što se radi, što mi doživljavamo to je malo previše mislim", smatra Emir Hišoitović iz Bihaća.
U omiljenoj prekograničnoj šoping meki Neumu kažu: Hrvati dolaze u kupovinu, ali biranu.
"Kupuju sve namirnice koje se smiju kupovati, od deterdženata, slatkiša, piva... Naravno ne smiju kupovat sireve i meso jasna stvar i to ne kupuju", kazao je Mirko Prović, vlasnik trgovine u Neumu.
Jer meso i mliječni proizvodi uopće ne smiju iz trećih zemalja u Europsku uniju zbog rizika od širenja bolesti. Povrće mora imati sanitarni certifikat. Med i jaja smiju preko granice, no samo do dva kilograma. Dopuštene su i jedna litra žestokog pića, četiri litre vina i 16 litara piva.
"U većinu slučajeva je to ako prođe prođe, ali ima dosta toga iz neznanja. Pokušavamo informirat javnost kako preko naših Internet stranica tako i dijeljenjem letaka kroz putnički promet"; objašnjava Tomislav Katić, predstojnik Graničnog carinskog ureda Stara Gradiška.
Carinici su tako ove godine zaplijenili vise od milijun komada cigareta, 5 tisuća litara alkohola, 6 i pol tona mesa, 4 i pol tona mliječnih proizvoda, 5 tona voća i povrća i 800 kilograma meda. Za to su izrekli 4600 kazni u iznosu od 53 milijuna kuna. S ulaskom u Schengen carinska pravila, kao i kazne ostaju iste.
"Ulaskom Republike Hrvatske u Schengen neće se ništa promijeniti što se tiče rada carinske uprave", potvrdio je Katić..
A zaplijenjeni špek, kobasice i hrenovke se uništavaju. Jer nitko ne može jamčiti da su zdravstveno ispravni za primjerice doniranje u humanitarne svrhe. A u škrinji na granici završi nešto gotovo svakoga dana. Vjerojatno će i biti puna sve dok BiH i ostale susjedne zemlje ne uđu u EU.