Klara Schedlich studentica je treće godine strojarstva i aktivna političarka. S 21. godinom postala je najmlađa zastupnica u berlinskom parlamentu, ali i u cijeloj Njemačkoj. Bila je sedma na listi stranke Zelenih u Berlinu. Podsjetimo, upravo ta stranka ovih dana pregovara sa SPD-om i liberalima o novoj njemačkoj vladi.
Ali, to nije sve. Klara je po baki podrijetlom iz Kaštelanske Zagore, a redovito ljetuje na Šipanu. U Zagrebu je, pak, bila na studentskoj razmjeni, na kojoj je upoznala i svog dečka.
No, u RTL Direktu je najprije morala odgovoriti na ozbiljnija pitanja. Prvo, o njenom političkom angažmanu.
"Kao mladi Zeleni smo se izborili da dobijemo dobra mjesta na toj listi i to je bilo uspješno. Kad sam upisala maturu nakon škole, imala sam slobodnog vremena prije nego mi je počeo faks i odlučila sam da nešto želim raditi, guglala sam i naletjela na mlade stranke i odlučila se za Zelene", otkrila je Schedlich.
Berlin i Zagreb muči isti problem
Kako je živjela ovdje godinu dana, a na vlasti je također zeleno orijentirana stranka, Klara je mogla povući neke paralele između hrvatske i njemačke metropole. Smatra da je u Berlinu promet mnogo napredniji nego u Zagrebu, ali je istaknula i jedan problem koji u podjednakoj mjeri mori mlade Nijemce i Hrvate.
"Jedan od problema je što su sve skuplji stanovi u Berlinu, kao i ovdje. Kod nas su se stanarine povećale za 80 posto. U Berlinu svi iznajmljuju", rekla je i dodala da je razlog slabe prodaje stanova još veća cijena. "Imamo velike firme i one posjeduju puno stanova tamo i mogu poskupiti stanovi toliko jer nema alternative", dodala je.
Čudi ju što Nijemci imaju puno razvijenu svijest o zaštiti okoliša jer smatra da "svi Hrvati vole svoju zemlju i prirodu". Dodaje i da je obrazovanje ovdje bolje nego u Berlinu.
Obrazovanje je bolje u Hrvatskoj
"Ima nekih prednosti ovdje. Bila sam godinu dana u Zagrebu na strojarstvu. Tu mi se svidjelo jer je bilo puno manje ljudi i sve je bilo praktičnije. Mogla sam upoznati profesore i profesorice. U Berlinu ima tisuću studenata u jednoj godini i to je druga stvar.
U Berlinu je velika stvar što se s 11. ili 12. godina odlučuje u koju će školu djeca ići i hoće li moći napraviti maturu, upisati faks ili ne. To je po meni puno prerano, jer se svi drugačije razvijaju, a prednost imaju oni koji imaju roditelje koji mogu pomoći. Šanse nisu jednake, a to je bolje riješeno u Hrvatskoj", smatra Klara.
Rimac može uspjeti
Za kraj je morala spojiti svoj politički angažman u Zelenima, znanje strojarstva te život u Zagrebu. Naime, Rimac Automobili su najavili da bi Zagreb trebao postati prvi grad s mrežom autonomnih taksija bez vozača. U Berlinu se trenutno provodi sličan koncept, ali s autobusima. Smatra da je moguće da Mate Rimac uspije u svom naumu.
"U Berlinu imamo par buseva koji voze autonomno, samo je sad bilo smiješno jer su to testirali i dok je bila ta test faza netko mora biti unutra. Kako je bila korona i busevi su bili mali, nitko drugi nije smio ući u njih", otkrila je anegdotu iz Berlina najmlađa zastupnica Klara Schredlich.