U Hrvatskoj su potrošačke cijene roba i usluga u prosijeku za trećinu jeftinije od onih u EU. Prosijeku Europske unije po cijenama su najbliže Italija i Njemačka, gdje su cijene najsličnije Hrvatskoj. No primjerice Švicarska, Island, Irska i Skandinavske zemlje puno su skuplje. Tamo su cijene dva do dva i pol puta više nego u Hrvatskoj, piše Večernji list pozivajući se na Eurostatovu usporednu razinu cijena potrošačkih dobara i usluga u 37 europskih država iz 2016. godine.
Niske cijene, ali niska i primanja
Kada bi Hrvati imali plaće kao što su u nekim drugim europskim zemljama, uz cijene koje imamo, živjeli bismo jako dobro. No uz prosječna primanja u našoj zemlji, prosječne su i cijene, slične kao one u Velikoj Britaniji, Sloveniji, Portugalu i Španjolskoj, gdje ljudi zarađuju više nego u Hrvatskoj.
Čak trećinu primanja Hrvati izdvajaju za hranu, dok je u drugim zemljama EU to izdvajanje manje - 18 posto. Cijene su jednake kao u Italiji, Njemačkoj ili Austiji i kada je riječ o odjeći, a elektronika je kod nas čak i skuplja.
Ipak, nešto je i u Hrvatskoj jeftinije nego u drugim europskim zemljama, a to su režije. Struja i plin, primjerice, koštaju trećinu manje od prosijeka. Kada je pak riječ o namješraju, u Hrvatskoj on košta petinu manje od europskog prosijeka, ali ostale kućanske potrepštine zato nisu jeftinije nego u drugim zemljama. Prijevoz je u Hrvatskoj za četvrtinu jeftiniji od europskog prosijeka.
Najskuplja hrana je u Švicarskoj, a najjeftinije se hrane Makedonci
Hoteli i restorani ipak su kod nas jeftiniji, i to za 29 posto nego što su prosječne cijene u EU, no ipak se ne možemo mjeriti s niskim cijenama u Crnoj Gori. Tamo je od Hrvatske jeftinije čak 30 posto, a od nekih drugih europskih zemalja čak duplo jeftinije.
Među europskim je zemljama najskuplja Danska kada je riječ o hrani, bezalkoholnim pićima i obući, a kada je pak riječ o odjeći, nju najviše plaćaju u Švedskoj. Cigarete i alkohol u Irskoj su dva i pol puta skuplji nego u Hrvatskoj, a cijene su čak 75 posto iznad europskog prosijeka.
Najveće su cijene hrane od svih zemalja u Švicarskoj, a najmanje u Makedoniji. Odjeća i obuća najjeftinija je u Turskoj. Kada je riječ samo o članicama Europske unije, cijene za život najniže su u Poljskoj, Rumunjskoj i Bugarskoj. Od susjeda su Srbija i BiH jeftinije nego Hrvatska, piše Večernji list.