Zašto nisam mogao glasati na referendumu u Dubrovniku

'Potpisao sam peticiju za raspisivanje referenduma o gradnji golfa na Srđu, ali na sam referendum nisam mogao doći.

29.4.2013.
11:28
VOYO logo

Tako nam je jedan građanin Dubrovnika objasnio razloge zbog kojih nije mogao pristupiti glasanju o projektu gradnje golfa na Srđu, na koje bi, uvjerava nas, rado izašao i iskoristio svoje demokratsko pravo. Nije on jedini takav slučaj, nastavlja 34-godišnji Dubrovčanin, koji se, kaže nam, radovao činjenici da će upravo građani Dubrovnika odlučiti o tako važnom projektu.

"S ovakvim rezultatom referenduma ostali smo nigdje. Više od deset tisuća ljudi koji su glasali protiv projekta nikako nije zanemariva ni mala brojka. Ako do potrebnih 50 posto izlaznosti i pribrojimo građane koji nisu pristupili referendumu s ciljem da pokažu kako su za projekt, i dalje su protivnici u vodstvu. Referendum je propao zato što je problem u zakonu", smatra 34-godišnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj rezultat nije mjerilo

Njegov sugrađanin podsjeća i na činjenicu da je sezona u Dubrovniku već započela i da mnogi građani nisu pristupili referendumu jer su tu nedjelju jednostavno radili, a u par slobodnih sati bavili su se djecom i obitelji.

"Pitanje je i koliko problematika projekta na Srđu zanima mlađe od 30 godina, i što je sa starijim i nepokretnim ljudima koji nisu mogli pristupiti glasanju. Ne može se jednostavno reći da je Dubrovnik ZA projekt iz razloga što manje od 70 posto glasača nije pristupilo referendumu. To nije mjerilo", upozorava on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem sa Zakonom o referendumu nije nešto novo u Hrvatskoj. Nema ni 15 dana da je propao referendum o vjetroparku u Fužinama zbog toga što je za zadovoljavanje kvote izlaznosti veće od 50 posto (odnosno 50 posto plus jedna birač) nedostajalo tek 45 glasača. Od onih koji su pristupili referendumu, njih više od 80 posto bilo je protiv izgradnje vjetroelektrana, no referendum je, zbog 'nedostatne' izlaznosti, jednostavno propao!

Nije stoga ni čudo da je investitor za golf u Dubrovniku zajedno sa svojim pristašama počeo slaviti pobjedu na referendumu već u 16 sati. S ovakvim zakonom i uz apatiju glasačkog tijela, nijedan referendum jednostavno nema šanse i predstavlja samo bacanje love u vjetar. Isto se, pak, nije dogodilo s referendumom za ulazak u EU, jer na državnoj razini vrijede drugačija pravila i referendum nije uvjetovan izlaznošću.

O štetnosti takve prakse nekoliko dana nakon referenduma u Fužinama oglasio se i GONG. "Apsurdno je da se odluka na lokalnom referendumu o vjetroparku ne smatra pravno valjanom iako mu se, kao prošlog vikenda u Općini Fužine, odazvalo 46,6 posto birača. Jednaka pravila, nažalost, vrijedit će i za lokalni referendum koji se 28. travnja 2013. održava u Dubrovniku, a mogao bi se dogoditi sličan scenariji kao i u Fužinama", upozoravali su tada iz nevladine organizacije prozivajući Vladu za "sustavno izbjegavanje da se primjereno i nedvosmisleno urede zakonski okvir".

Još ćemo čekati

Mediji su još u veljači prošle godine prenijeli izjavu ministra uprave Arsena Bauka prema kojoj su izmjene Zakona o referendumu u proljeće 2012. trebale biti upućene u Sabor – upravo zbog toga što je gore navedena štetna praksa dovela do toga da građani godinama nisu pokušali nijednu smjenu načelnika ni gradonačelnika. Dogodilo se to baš u vrijeme kad je drugi najveći grad u Hrvatskoj zameten snijegom bio danima paraliziran. Bijesni Splićani tada su zazivali Kerumovu smjenu, a stranka na vlasti promptno je omogućila da se to i ostvari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ono što sam tada kazao, to smo i napravili. Ali to se ticalo samo dijela o smjeni gradonačelnika koji se tiče izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi. Tada smo propisali da je za smjenu gradonačelnika potreban izlazak trećine glasača", kazao je za Danas.hr ministar uprave Arsen Bauk.

Što se pak tiče izmjena Zakona o referendumu, oni su u Ministarstvu uprave tek u pripremi, ali se tiču tek tehničke provedbe samog referenduma. U ovom dijelu cenzusa koji je potreban da bi referendum bio valjan neće odlučivati Ministarstvo uprave nego Sabor. No, možemo zaboraviti na to da će do izmjena Zakona o referendumu brzo doći. Ministarstvu uprave to jednostavno nije prioritet. Pred njima su sad lokalni izbori, a njima su prethodili izbori za parlament EU-a. Stoga je čitava procedura i te kako usporena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministra Arsena Bauka pitali smo za mišljenje o propasti referenduma u Dubrovniku: "Ja sam bio prvi na listi koalicije u 10. izbornoj jedinici. I povlačilo se pitanje projekta golfa na Srđu. Tada sam rekao da je to stvar o kojoj trebaju odlučiti građani Dubrovnika i njihovi predstavnici. I na tom stava stojim i danas", kazao je Bauk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo