S obzirom na katastrofu koja se dogodila, potrebno je zapitati se zašto je požar poprimio takve razmjere te što je potrebno učiniti ne bi li se umanjio rizik od strašnih posljedica budućih požara.
Selo Dubrave podno Mosora obranili su sami mještani.
'Molili smo ministre i Oparu, ali nismo dočekali pomoć'
'Molili smo ministre pomoć, bili su i Krstičević i Božinović. Zvail smo i Oparu, rekli su nam da će nam poslati pomoć. Nisu, i sami smo obranili Dubrave, bilo nas je 50, 60', ispričao je Jurica Bašić za RTL.
Uspjeli su obraniti mjesto, a pritom, na svu sreću, nitko nije nastradao. No, takva metoda nosi velik rizik i preporučuje se samo vatrogascima.
No, postoji niz stvari koje mogu poslužiti kao prevencija. O njima je govorio predsjednik DVD-a Žrnovnica Milan Barbarić.
'Okućnice bi trebale biti što čišće po pitanju drvne građe, odbačenih materijala. Što se tiče čišćenja okućnice, dobro bi bilo napraviti put od nekih barem 10, 15 metara jer bi se tako spriječio dolazak vatre do kuća', kazao je Barbarić.
Mora postojati prohodni koridor
Osim navedenog, potrebno je najmanje 40 metara očišćenog i prohodno koridora do mjesta.
U podneblju Južne Dalmacije najviše gori suha makija, ali i alepski bor, pionirska vrsta koja se sadila za pripremu vegetacije.
'Borovi općenito su poznati po tome da imaju dosta smole, ali ima i dosta ostalih isparivih organskih komponenata koje sudjeluju u procesu zapaljenja i pospješivanja gorenja samog zelenila i raslinja', rekao je stručnjak za arborikulturu i urbano šumarstvo Fran Poštenjak.
Treba počistiti zapuštene parcele i polja
Zato su prvo što se treba riješiti zapuštene parcele i polja okružena makijom i borovima. Primjerice, oko vikendice iznad Žrnovnice izgorjelo je sve, a ona je ostala netaknuta zato jer je vlasnik sam sve pokosio.
Bor je jedini koji će doživjeti brz oporavak i zato je on dobar početak za opožareno tlo.
'Onda za nekakvih 20, 30 godina bi se trebalo krenuti s planskom sadnjom hrasta crnike već odraslog i na taj način cemo potpomoći prirodan proces', objasnio je Poštenjak.
Dragan Lozančić, šef Državne uprave za zaštitu i spašavanje, najavio je da sljedeće godine kreće sveobuhvatna prevencija.
'Svi koji su bili uključeni u gašenje požara će moći dati svoje mišljenje, iskustva, zaključke. I na kraju godine ćemo točno vidjeti što se može predložiti Vladi', kazao je Lozančić.