Kaže da se to stanje radikalno razgolitilo kada je Milanović, mimo odluke Glavnog odbora stranke ipak pristao na potpisivanje sporazuma o formiranju tripartitne Vlade još u vrijeme dok se pregovaralo s Mostom.
Podrška Zlatku Komadini
"On je to učinio mimo volje Glavnog odbora stranke, pa ma kako naknadno to pravdao i objašnjavao. Dakle, preuzeo je ovlasti koje nema, što bi neki mogli okvalificirati i kao unutarstranački puč! Pa Račan je sazivao stranačka tijela za važne odluke i za najžešćih ratnih operacija, išli smo u Zagreb kako smo znali i umjeli, putovali po 12 sati... Ta odluka je, istina, prošla Predsjedništvo, ali ono ne može anulirati odluku Glavnog odbora", smatra Jurjević.
Uoči subotnje sjednice Glavnog odbora SDP-a, na kojoj bi trebali biti raspisani unutarstranački izbora, ali i raspravljano o ishodu parlamentarnih izbora, Jurjević kaže kako podržava Zlatka Komadinu kao kandidata za novog predsjednika stranke. Stoga je obajasnio kako tumači Komadininu najavu da SDP mora biti "više ulijevo".
Vratiti stranku ulijevo
"Mi moramo razjasniti što je to područje rada koji mi štitimo, odnos rada i kapitala... Živimo u vremenu terora financijskog kapitala, znate, još je Mark Twain govorio da su bankari oni koji vam posude kišobran kad je sunčano, a uzmu vam ga kad je kiša. Pred vratima nam je pretvaranje Hrvatske u dioničko društvo. Ne bih se ja previše radovao tome što nam dolaze "sposobni menadžeri" na čelo izvršne vlasti... Trebalo bi se jasno očitovati o najavama nastavka privatizatizacije svega i svačega, jer je ozbiljno ugrožen javni interes. Nužno je poboljšati odnose sa sindikatima, koji su u svijetu većinom i isplivali iz lijevih stranaka. I to je jedna od stvari o kojima nismo vodili dovoljno računa", kaže on.
S druge strane, Milanoviću zamjera upravo izostanak "teoretskog utemeljenja stranke".
Kada je Baldasar postao 'ustaša'
"Ova se stranka mora jasnije, pa i u programu, odrediti prema najvažnijim problemima kod nas i u svijetu. Pa da i članovi znaju u kakvu stranku ulaze. Nekima se to ne čini bitnim, ali je iznimno važno to teoretsko utemeljenje stranke. Jer moramo jasno definirati što je to suvremena socijaldemokracija i općenito ljevica danas u Hrvatskoj i koji su naši ciljevi. Najveća odgovornost tu je na predsjedniku i na ljudima koji vode stranku.
Jurjević je upitan i o verbalnim napadima članova stranke na splitskog gradonačelnika Ivu Baldasara nakon što se 'usudio' zatražiti ostavku Mialnovića i vodstva stranke, pri čemu ga se nazivalo i 'ustašom'. Što je sve, osim njegovih izjava, dovelo do toga?
"Postao je ustaša kad je zatražio ostavku Milanovića! Tad je postao problematičan. A to miriše na neke ružne metode, iz nekih drugih vremena. Zanimljivo je i da su ga nakon polaganja vijenaca Grada 10. travnja branili neki koji su ga sad ružnim riječima napali", kazao je Jurjević u intervjuu Slobodnoj Dalmaciji.