Mirko Iličić je paraplegičar i u kolicima punih 26 godina. Kaže osobama s invaliditetom treba dodavati, a ne oduzimati.
"Kao što im je zdravlje ugroženo invaliditetom tako i prava - kad imaš malo i kad ti još oduzmu tu se nema što dodati. Ja živim s mamom koja skrbi o meni 24 sata", rekao je.
Iako u proračunu nije vidljivo kako će osobe s invaliditetom biti zakinute, ministrica poručuje da se najpotrebniji ne moraju brinuti.
"Nikome nije ništa oduzeto. To što su smanjenje određene stavke ne znači da će osobe biti zakinute. I budite uvjereni da nitko neće biti zakinut", izjavila je Bernardica Juretić.
Da je nedopustivo manjak u proračunu rješavati preko leđa najosjetljivijih smatraju i u Uduruzi oboljelih od multiple skleroze.
"Dragi predstavnici izvršne vlasti, ovaj puta počešite se po glavi. Dobro razmislite što ćete s pravima osoba s invaliditetom. Tu se radi o 10 posto populacije, gotovo pola milijuna ljudi", poručila je Mirjam Jukić, koja i sama boluje od multiple skleroze - bolesti s tisuću lica. Kaže tako je i s drugim oblicima invaliditeta, nemoguće ih je strpati u jedan koš i za sve uvesti imovinski cenzus po istim kriterijima.
"Uopće mi nije jasno kako to misle napraviti. Mislim da je to nemoguće. Morat će o tome razmisliti i vjerujem da će odustati od ovakvih najava", dodala je Jukić.
Imovinski cenzus za socijalne naknade ja jasan: onaj tko ima drugu nekretninu ne može je ni primati - poručuje Juretić. Bivša ministrica socijalne politike tvrdi da takvi u sustavu ni ne postoje, a ako se pak potkradu, riječ je o broju ravnom statističkoj grešci.
"Građani moraju znati na koja će se to prava uvoditi imovinski cenzus zbog toga što svako uvođenje cenzusa koji će morati neke stvari plaćati, a do sada nisu, definitivno ih stajati jednog životnog standarda", rekla je Milanka Opačić.
Trinaest saveza osoba s invaliditetom saborskim zastupnicima je uputilo pismo u kojem traže da se imovinski cenzus za naknade građanima i kućanstvima ni u kojem slučaju ne primjeni na osobe s invaliditetom. Odgovor još čekaju.