Među kutijama za jednog pacijenta krije se lijek, no za drugog s istom dijagnozom može biti smrtonosan. Nekome primjerice tableta ublaži glavobolju, a nekome ne.
"Razlog je samo jedan. Mi ono što prepisujemo kao terapiju, mi dajemo... Pogledajte ovo odijelo. Ovo odijelo odlično pristaje ovom čovjeku, ali ako ga date njemu iznimno je malo. Ovom malom bucmastom drugačije. Mi upravo to radimo! Mi dajemo jednaku terapiju za svakog pacijenta", kazao je Dragan Primorac, predsjednik Upravnog vijeća Specijalne bolnice Sv. Katarina.
A naši geni tu igraju važnu ulogu. Osim što nam određuju primjerice boju očiju, u čak 95 posto slučajeva određuju i kako ćemo reagirati na lijekove. Zato je ovaj bris revolucija. Jer će se pomoću njega otkriti kakav nam je metabolizam, osnosno, razgrađujemo li lijek prebrzo pa on nema učinka, ili presporo pa slijede nuspojave.
"Trećini ljudi koji dobiju lijek taj će lijek stvarno pomoći. Da bi se taj problem riješio, mora se prije davanja lijeka provesti dijagnostika", kazao je Gordan Lauc, potpredsjednik Klastera za personaliziranu medicinu.
Tzv. farmakogenomika, koje još nema nigdje u Europi, u Hrvatskoj košta 5 tisuća kuna, rezultati liječniku stižu za 5 dana, a on na osnovu njih određuje terapiju. Američki stručnjaci, koji rade za poznatu Mayo kliniku, najavljuju i enormne uštede u zdravstvu.
"7:1 je povratak investicije, što znači da pacijenti mogu uštedjeti do 7 puta više troškova koje bi imali da su nastavili uzimati terapiju koja im nije odgovarala, kod npr. poremećaja depresije", kazao je Paul Owen, predsjednik Uprave OneOme.
Ovo je primjer kako reformi u hrvatskom zdravstvu ipak ima, no za sada one još uvijek kreću iz privatnog sektora.