Dvije godine i četiri mjeseca je prošlo otkad je Županijsko državno odvjetništvo u Splitu podignulo optužnicu protiv osam osoba koje se tereti za ratne zločine na području Benkovca i Obrovca, a u okviru te optužnice na dvije stranice se obrađuje i napad JNA na selo Škabrnju i smrt sedamdeset i jednog poginulog mještanina, piše Slobodna Dalmacija.
U danu samog napada na Škabrnju, 18. studenoga 1991. godine, ubijeno je 47 ljudi, a njih 24 ubijeno je tijekom okupacije Škabrnje do njezina oslobođenja 12. ožujka 1992. godine.
Sve optužene, 70-godišnjeg Tripka Čečovića, pukovnika JNA, Boška Dražića (54), načelnika Stanice javne bezbednosti Benkovac, 56-godišnjeg Slobodana Vujka, 57-godišnjeg Đorđa Jelića, 69-godišnjeg Jovana Dopuđu, majora JNA, Zorana Lakića (61), majora JNA, 71-godišnjeg Iliju Mašića, potpukovnika JNA, te 70-godišnjeg Pavla Samaradžića, pukovnika JNA, tereti se da su kao nadređeni dopustili ubijanja, silovanja, mučenja, nečovječna postupanja prema civilnom stanovništvu, kao i uništavanje i teška oštećenja imovine.
Tijekom istrage ŽDO Split je odradio kvalitetan posao jer su došli do identiteta svakog od 214 ubijenih s njihovim točnim podacima i okolnostima pogibije, a osim Škabrnje optužnicom su obuhvaćeni zločini u Pridragi (11 ubijenih i dvoje nestalih), Slivnici (troje ubijenih), Nadinu (12 ubijenih), Podgradini (devetero zapaljenih civila). Tako svako mjesto benkovačkog i obrovačkog kraja, od nabrojenih mjesta s početka teksta pa do Polače, Bulića, Lišana Ostrovačkih, Vukšića, Korlata, Šopota, Raštevića, Jagodnje Donje, Lepura, Pristega, Smilčića, Paljuva, Zemunika Donjeg, Zemunika Gornjeg, Popovića, Podgrađa, Perušića, Rodaljica, Lisičića, Provića, Dobropoljaca, Vrane, Podluga, Kruševa, mjesta Meki Doci, Bruške, Zatona Obrovačkog i Medviđe, ima svoje žrtve koje vape za pravdom.
No problem je što ova optužnica još uvijek nije pravomoćna i što se tako nisu ni nakon dvije godine i četiri mjeseca stvorili procesni uvjeti za suđenje ovoj osmorici.
Naime, jedan od optuženih, i to 56-godišnji Slobodan Vujak (rođen u Velikoj Glavi, općina Šibenik) koji sada živi u Banjoj Luci, još nije dobio svoju optužnicu, točnije ona mu nije uručena pa je Ministarstvo pravosuđa RH poduzelo mjere preko Ministarstva pravde BiH da mu se ta optužnica uruči, piše Slobodna Dalmacija.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.