JE LI MOGUĆE? ODVJETNIK TVRDI DA ŠTRAJK NIJE LEGALAN: /

'Nakon odluke suda, svi koji su sudjelovali u njemu, mogu snositi posljedice'

Image

Odvjetnik Albin Hotić ne negira da je štrajk ustavno pravo, no u konkretnom slučaju najveći je problem procedura

30.11.2019.
21:20
VOYO logo

Odvjetnik Albin Hotić za N1 je ustvrdio kako štrajk nije legalan. "Prvo bih želio naglasiti da ne ulazim niti u razloge štrajka niti u moguće posljedice odnosno sve ono što se dešava ovih dana u Hrvatskoj zbog štrajka prosvjetnih radnika“, rekao je prije nego što je krenuo obrazlagati svoje tumačenje. Ne negira da je štrajk ustavno pravo, no u konkretnom slučaju najveći je problem procedura.

"Sukladno Zakonu o radu, da biste štrajkali morate provesti jednu prilično strogo definiranu proceduru koja vas vodi u mogućnost provođenja zakonitog štrajka i koliko je meni poznato, sindikati nisu proveli tu proceduru te u tom smislu ne mogu niti legalno štrajkati", kaže odvjetnik Hotić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NAKON OVOGA, ŠTRAJK BI MOGAO POTRAJATI; Sindikalist oštro po Plenkoviću: /

'On živi u svom svijetu, ne osjeća bilo naroda'

Image
NAKON OVOGA, ŠTRAJK BI MOGAO POTRAJATI; Sindikalist oštro po Plenkoviću: /

'On živi u svom svijetu, ne osjeća bilo naroda'

Sud odlučuje po kratkom postupku

Pritom kaže kako nije točno da je Vlada, ako je smatrala da je štrajk nelegalan, trebala tražiti zabranu nakon tri dana.

"Ne, poslodavac, u ovom slučaju Vlada, može tražiti zabranu štrajka bilo kad dok štrajk traje. Dakle, ako se odluči na taj potez, Vlada nije zakasnila". Tumači i kako Vlada ne može sada kazniti štrajkaše. Tek nakon odluke suda, ako sud odluči da je štrajk nelegalan, 'onda bi mogli svi oni koji su sudjelovali u štrajku snositi neke posljedice'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu odluku, sud u prvom stupnju, a tu je nadležan Županijski sud, mora donijeti u roku od pet dana. "Najčešće u praksi se događa da se dan nakon podnošenja tužbe već održava rasprava, već se stranke suoče na sudu i iznose svoje argumente i sud najčešće onda taj dan i donosi odluku", opisuje odvjetnik.

Stranka koja izgubi ima se pravo žaliti, ali i to se brzo rješava.

"Nadležni sud za rješavanje žalbe je Vrhovni sud, koji u vrlo, vrlo kratkim rokovima, u pitanju su dani, donosi pravomoćnu odluku je li štrajk zakonit ili nije", tumači.

'Zakon kaže da Vlada ne mora platiti dane u štrajku'

Kaže i kako nije točno da Vlada mora platiti dane u štrajku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne. Najčešće se u praksi tijekom pregovora, koji se odvijaju za vrijeme štrajka, sindikati i poslodavci se dogovore o tome da štrajk bude plaćen, najčešće. Ali, ukoliko poslodavac ne pristane na to, sindikati nemaju instrument da natjeraju poslodavca da plati sudjelovanje u štrajku, zato što zakon kaže da ne mora to platiti"

No ostaje ključno pitanje – zašto smatra da sindikati nisu ispoštovali proceduru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne, koliko je meni poznato nisu. Znači, elementi koji su potrebni da biste proveli zakoniti štrajk su: najava kolektivnih pregovora, kolektivno pregovaranje u dobroj vjeri, zastoj u kolektivnim pregovorima, provedeni postupak mirenja, neuspješno mirenje i tek tada imate elemente da najavite štrajk koji će biti zakonit", ponavlja Hotić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo