PRIJEVOZ DO BOLNICE /

Je li Jandroković privilegiran u odnosu na ostale građane? Beroš: 'Mislim da je to primjer kako se treba ponašati'

U sanitetskom vozilu, a ne u kolima hitne pomoći, u kliniku za infektivne bolesti stigao je predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković

5.10.2020.
20:56
VOYO logo

Svaka sumnja na koronavirus i izlazak na teren izgleda tako da prema posebnom protokolu najprije ide trijaža, kako objašnjava Žarko Rašić, ravnatelj Nastavnog Zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba: ''Treba vidjeti koji je stupanj hitnosti za takvog bolesnika. Nakon toga se određuje tim koji izlazi na teren po tog bolesnika, a prije toga se vrši adekvatna zaštita medicinskog osoblja, odnosno presvlačenje u zaštitnu odjeću, obuću i zaštitne maske''.

Image
Hrvatski zavod za hitnu medicinu /

Jandrokovića u bolnicu ipak nije vozila hitna nego sanitet: 'Predsjednik Sabora samo je jedan od 7718 pacijenata'

Image
Hrvatski zavod za hitnu medicinu /

Jandrokovića u bolnicu ipak nije vozila hitna nego sanitet: 'Predsjednik Sabora samo je jedan od 7718 pacijenata'

U sanitetskom vozilu, a ne u kolima hitne pomoći, u kliniku za infektivne bolesti stigao je predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković. Pozitivan je na koronavirus, a zbog kroničnog bronhitisa snimao je pluća.   

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Ovo je jedini i najsigurniji način prijevoza uz djelatnike i vozače koji su propisno obučeni'', objasnio je ministra zdravstva Vili Beroš, koji tvrdi da apsolutno nije riječ o privilegiji: ''Mislim da je to primjer kako se treba ponašati jer kad je netko pozitivan on je u mogućnosti inficirati ostale osobe''.

Iz Hrvatskog sabora poručuju da je postupljeno striktno prema uputama liječnika vezanima uz procedure za dolazak u bolnicu COVID bolesnika. Jedan je od gotovo 8.000, naime, od proglašenja epidemije bilo je 13.635 intervencija vezanih uz zbrinjavanje oboljelih od bolesti COVID-19. Od toga je 5.917 hitnih medicinskih intervencija i 7.718 prijevoza sanitetskim vozilom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije pola godine majka iz Velike Gorice u samoizolaciji zvala je hitnu zbog kćeri s temperaturom. Najprije je naišla na zatvorena vrata. Ministar je tada poručio da će ispitati što se točno dogodilo. Ni mjesec dana poslije, u medije je dospio slučaj iz Rogotina kraj Ploča. Pacijent je preminuo, a iz bolnice su tvrdili da nije bila riječ o hitnom slučaju.

Slali smo upit svim Zavodima za hitnu medicinu u Hrvatskoj. Odgovorili su da nije bilo slučajeva odbijanja prijevoza ili intervencija, a Rašić kaže: ''Od početka koronakrize ni jedan bolesnik nije odbijen bilo da se radilo o pozitivnom ili COVID sumnjivom bolesniku''. 

Tako bi trebalo biti i dalje. Stoga svi koji zovu hitnu moraju računati na brojna pitanja prije intervencije. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo