Jutros je Zagrepčane, ali i meteorologe iznenadilo nevrijeme koje se stvorilo preko noći pa iz Slovenije doputovalo u Hrvatsku, objašnjava Tomislav Kozarić iz Državnog hidrometeorološkog zavoda, javlja HRT. Lomila su se drveća, a na zagrebačkoj Slavonskoj ulici srušila se velika grana. Vatrogasci su na terenu. Na sreću, nevrijeme ipak slabi.
"Ono što je dobro, oblaci i ta kiša donose nešto nižu temperaturu, blago će popustiti vrućina pa će se lakše disati u krajevima gdje će biti pljuska. Ali toplinski val je danas na vrhuncu pogotovo u dijelovima središnje Hrvatske koji neće biti zahvaćeni pljuskovima, Slavonija, Dalmacija", kaže Kozarić.
Diljem Hrvatske izdano je narančasto, ali i crveno upozorenje zbog visokih temperatura koje bi mogle dosegnuti 37 stupnjeva. I za vikend se očekuju visoke temperature pa Kozarić savjetuje građanima da slušaju upozorenja i preporuke jer je toplinski val na vrhuncu.
Nevrijeme u Zagrebu
Važno je zaštititi se od sunca
Tijekom jako visokih temperatura česti su grmljavinski pljuskovi. Tako se, dodaje Kozarić, mogu očekivati tuče, olujni vjetar, česta i jaka grmljavina, ali i lokalno obilnije kiše. Neće zahvatiti svaki dio Hrvatske, već će biti mjestimični, no svejedno mogu biti nezgodni.
"Ljeto je počelo blaže, ali toplinske valove ne možemo izbjeći", zaključuje Kozarić.
Vrlo je važno zaštititi se od sunca, a Barbara Bekavac iz HZJZ-a, kazala je da će oni i dalje upozoravati građane. Naime, toplinski valovi velika su opasnost za zdravlje, a najugroženiji su stariji, djeca i kronični bolesnici.
"Svi mi koji se osjećamo zdravo mislimo da nas ništa ne može dotaknuti, međutim temperature utječu na sve i zato se i zdravi ljudi, sportaši trebaju aktivno pridržavati preporuka za zaštitu od vrućina. To je prije svega izbjegavanje izlaženja po najvećim vrućinama između 10 i 17 sati", upozorava Bekavac.
Ima posla i za Civilnu zaštitu
Tijekom velikih vrućina, dodaje, važno je piti puno tekućine, a pokušati izbjegavati zaslađene i gazirane napitke te napitke s kofeinom. Važno je biti vodu i jesti lagane juhe "kako bi se obnavljali elektroliti koje također gubimo znojenjem".
Ima posla i za Civilnu zaštitu. Oni se pripremaju tijekom cijele godine, a rade i na opremanju, osposobljavanju, ali i na prevenciji, kazao je Damir Trut, ravnatelj Civilne zaštite MUP-a.
"Veliki broj turista dolazi u RH, sustav prometa i zračnog, cestovnog i željezničkog. Opterećenje je na policiji, cestarima, žurnim službama. Svi su u velikim aktivnostima, ali za to su se pripremili i mogu odgovoriti na sve to", kaže Trut.