Hrvatska demokratska stranka sutra će na 15. Općem saboru stranke izabrati predsjednika stranke, zamjenika predsjednika, potpredsjednike, članove predsjedništva i članove Središnjeg odbora.
Najinteresantnija bitka naravno vodit će se za šefa stranke, jer se radi o osobi koja bi mogla biti i možebitni hrvatski premijer na sljedećim parlamentarnim izborima. U toj utrci natječe se pet kandidata: Jadranka Kosor, Darko Milinović, Tomislav Karamarko,Domagoj Ivan Milošević i Milan Kujundžića.
Od toga dvoje kandidata slove kao najveći favoriti - aktualna šefica Jadranka Kosor koja uživa potporu Vladimira Šeksa i čiji smo stil vladavine imali prilike već osjetiti te Tomislav Karamarko, bivši šef tajnih službi i bivši ministar policije, čovjek koji prezire medije i zazire od javnih istupa, čovjek koji je optuživan da je ucjenjivao stranačke izaslanike da svoj glasu daju njemu, i koji je, paradoksalno činjenici da je bio na čelu tajnih službi, ocijenjen kao ministar policije s najslabijim rezultatima.
Tko od ponuđenih kandidata ima najveće izglede zasjesti na čelu stranke i kako bi mogao izgledati HDZ na čelu s Tomislavom Karamarkom razgovarali smo s članom našeg Stručnog tima Ljubom Jurčićem i politologom Višeslavom Raosom.
HDZ ima godinu dana da se transformira
"Hrvatskoj treba jedna jaka stranka desnog centra. Teško je unaprijed reći kakav bi tko bio kao lider neke stranke jer se za takav posao čovjek ne može tehnički pripremiti, ali ako se HDZ u narednih godinu dana transformira u jednu suvremenu stranku desnog centra, onda bi on mogao biti i pobjednička stranka na sljedećim izborima", smatra Jurčić.
Prema njegovom mišljenju, Hrvatska demokratska zajednica trebala bi biti ona stranka koja će artikulirati nacionalni interes u ovoj općoj krizi i koja će ljudima dati nadu i sigurnost u okrilju vlastite zemlje.
Međutim, smatra Jurčić, nitko od ovih kandidata nema sposobnost to napraviti od HDZ-, ali, ističe, to ni nije uloga lidera. "Kvaliteta novog šefa mora biti u tome da prepozna takve sposobnosti u drugima, odnosno pronaći i okupiti stručnjake za različita područja političkog života i kako bi njima koordinirali", kazao je.
A te sposobnosti po njegovom mišljenju za sada pokazuje Kujundžić koji, kaže, ima šire obrazovanje te nije opterećen afera koje nagrizaju stranku, no minus mu je što iza sebe nema bitaka na otvorenom političkom prostoru. Ima, smatra Jurčić, Kujundžić pokazuje da ima kapaciteta.
'Karamarko će vladati onako kako je vodio tajne službe'
"Drugi po toj definiciji stvari bio bi Karamarko, ali ako je netko bio dugo u tim specijalnim službama, teško mu se osloboditi načina rada tih službi", napominje Jurčić. Karamarko, smatra član našeg Stručnog tima, ima puno informacija, i one ga opterećuju pa misli da se nešto ne može napravit jer je zbog preinformiranosti blokiran. No, ističe Jurčić, Karamarko bi bio puno efikasniji u prvoj fazi za funkcioniranje stranke.
Kosor bi, drži Jurčić, imala najviše šanse da se glasuje po principu "jedan član, jedan glas". "Ovako mislim da teško može zadržati čelnu poziciju u HDZ-u. Kosorici u ovom trenutku ne može pomoći ni Vladimir Šeks, naprosto zato što su se u ovom selektiranom sustavu pojavili novi mladi lavovi nad kojima Šeks više nema moć", smatra Jurčić.
'HDZ mora ojačati na svim frontovima'
Višeslav Raos smatra kako su Kosor, Karamarko i Milinović troje kandidata koji su uspjeli okupiti dosta važnih HDZ-ovaca oko sebe. Međutim, ističe Raos, nije važno samo tko će biti na čelu stranke. "HDZ mora izabrati osobu koja može biti premijer i ojačati stranku, ali i odabrati ljude u predsjedništvu koji mogu ojačati i druge pozicije u stranci", kaže nam.
HDZ se, smatra Raos, mora suočiti nakon ovih izbora s činjenicom da kontinuirano gube potporu u gradovima, čak i u Zadru, što je prilično zabrinjavajuće, jer su tamo bili najjači.
'Karamarka su stvorili mediji'
Karamarka su kao favorita stvorili mediji "jer je on uspio nametnuti taj segment natjecanja u HDZ-u određivanjem prema Franji Tuđmanu, kaže nam. "Međutim, nitko nije objasnio što bi značio tuđmanizam u 21. stoljeću. Šalje li on time poruku da je država ugrožena ili da nije ostvarena do kraja? Ipak, čini se da je on dovoljno uspio osnažiti tu retoriku da mu se prikloni dio članova. To ipak ne mora značiti da će delegati tako odlučiti", smatra Raos.
Po pitanju Darka Milinovića, Raos smatra da su ga dosta okrznuli sudski procesi u kojima se spominje njegovo ime, jer, kaže nam Raos, postoji ta želja u HDZ-u da se izabere onaj čovjek koji je ostao neokrznut tim aferama. "Ali ja ga ne bi još otpisao, kao ni Kosor, jer dio delegata smatra da je ona predstavnica krila koje neće unositi dodatne razdore. A uz nju je i Šeks, iako se čini da njegovo vrijeme doista prolazi, a u stranku je došlo i dosta ljudi koji nisu s njim povezani", kaže Raos.
Milošević se za sada čini da nije favoriti, ali mogao bi iznenaditi i to bi, kaže nam Raos, zbilja i bila neka promjena. "On je proeuropski, propoduzetnički, demokršćanski lik, jedno umiveno lice stranke, koje ima dosta podudarnosti s onim što je bila pozitivna strana Sanaderova HDZ-a", kaže politolog koji drži kako bi i Milošević mogao dobro kotirati.
'Simbolika Franje Tuđmana će ostati'
Budu li dva kruga izbora, kaže Raos, sigurno je da bi Karamarko bio u drugom krugu, a za ostala predviđanja, napominje, valja biti oprezan.
Karamarkova predizborna kampanja koju je gradio na liku i djelu Franje Tuđmana i koja je odjeknula u javnosti, takva je da ju Karamarko taktički koristi no, ističe Raos, kao čelnik HDZ-a Karamarko ipak ne bi stranku u tom smislu zaokrenuo. "Naravno da će tu biti dosta te simboličke politike i da će inzistirati na nekim temama na kojima je inzistirao i kao ministar unutarnjih poslova, ali to mu može biti dosta riskantna stvar", zaključuje Raos.
Ukoliko imate pitanja vezana za rad Vlade, pojedine poteze ili njihov izostanak, a tiču se područja koja smo predstavili, pišite nam na strucnitim@portal.net.hr