Kako RTL doznaje, jučer su redovnim letom iz Frankfurta stigli novi migranti u Hrvatsku. Oni se pridružuju njih 547 koji pokušavaju ponovno započeti svoj život u Hrvatskoj. Međutim, kako doznajemo, djeca ne pohađaju nastavu, a odraslima nije osigurano učenje jezika. U tome im pomažu jedino nevladine organizacije. Ministarstvo obrazovanja to sve za RTL demantira.
U Hrvatsku su vraćeni migranti koji su registrirani za vrijeme izbjegličke krize. Iako je policija jučer tvrdila da je redovnim letom iz Frankfurta došlo 20 ljudi - danas iz MUP-a tvrde da je stiglo njih sedmero. Obitelj i jedan samac.
"Do danas u 2016. godini u Hrvatsku je sukladno Dublin III odredbi vraćeno 547 osoba. Najčešće zemlje podrijetla vraćenih osoba su Afganistan, Sirija i Irak", kaže službenica za odnose s javnošću MUP-a Nikolina Gotal.
Najviše osoba vraćeno je iz Austrije njih 352, zatim Švicarske 82 i 42 iz Njemačke.
Jedan od najozbiljnijih problema onih koji se nalaze u Hrvatskoj je obrazovanje. Djeca osnovnoškolske i srednjoškolske dobi ne pohađaju nastavu. Da bi mogli u školu moraju proći 70 sati posebnog pripremnog programa.
"I u tome zapravo postoje poteškoće jer zapravo neke škole nemaju iskustva sa održavanjem takve nastave", kaže Tea Vidović iz Centra za mirovne studije.
Izbjeglice su smješetne u hotelu Porin u Zagrebu i u prihvatilištu u Kutini. Kutinske osnovne škole nemaju pripremne programe pa tamo djeca ne idu u školu. Slično je i sa Zagrebom.
"Roditelji te djece se zapravo žale na to jer imaju želju da njihova djeca budu uključena u obrazovni sustav i da napreduju", dodaje Vidović.
Ministarstvo obrazovanja se pravda nizom pravilnika koje su donijeli kako bi se djeca mogla školovati i da pripremnu nastavu osiguravaju uredi državne uprave u županijama. Odrasli pak ne uče jezik jer nema tečajeva.
Ministarstvo kaže da su plaćali tečajeve i da će ih plaćati nagodinu. Volonteri tvrde drugačije.
"Taj tečaj je funkcionirao godinu dana, no međutim nisu osigurana sredstva da se taj tečaj nastavi. U ovom trenutku ne postoji tečaj hrvatskog jezika za odrasle izbjeglice", kaže Vidović.
Po tome država krši Zakon o međunarodnoj i privremenoj zaštiti. Migrantima u učenju jezika pomažu nevladine organizacije, a isusovačka služba za izbjeglice pokrenula je inicijativu Božićni ručak s izbjelgicama. Neke obitelji već su se prijavile kako bi migrantima pripremili ručak za Božić.
"Koristim ovu priliku da pozovem i druge hrvatske obitelji da se jave u Isusovačku službu za izbjeglice na naš kontakt info@jrs.net i otvore svoje domove", apelira Kristina Samardžić iz Isusovačke službe za izbjeglice.
Kako bi im se bar malo uljepšao boravak u Hrvatskoj jer su za državu migranti tek obično slovo na papiru.