Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji razine ozona u čak 25
zemalja Unije uzrok su više od 10 tisuća prijevremenih smrti
godišnje.
Više o nevidljivoj opasnosti i kako se zaštititi Ružica Đukić
doznaje u Hravstkom zavodu za javno zdravstvo.
Gost RTL-a Lovro Bucić iz Službe za zdravstvenu ekologiju HZJZ-a pojasnio je li onima koju su jučer vrijeme provodili na otvorenom zdravlje bilo ugroženo.
"Ovisi. Kod bilo kojeg utjecaja iz okoliša koji utječe na zdravlje, ovisna su tri čimbenika: koncentracija izloženosti, duljina trajanja izloženosti te individualne karkteristike pojedinca. Primjerice, kada pričamo konkretno o ozonu, prepoznate su rizične skupine koje bi mogle biti osjetljivije i imati posljedice po zdravlje. To su mala djeca, stariji kronični bolesnici, pogotovo oni s podležećim komorbiditetima od strane dišnog sustava", rekao je Bucić.
Srećom posljedice nisu trajne.
"Posljedice izloženosti ozonu većinom su reverzibilne i kratkotrajne. Odnose se isključivo na dišni sustav te mogu uzrokovati senzacije u grlu i kašalj. Kod dugotrajnih izloženosti, pretpostavlja se da može doći do kroničnih bolesti - tu se isključivo govori o astmi", izjavio je Bucić.
Pojasnio je i koje u preporuke u takvim uvjetima.
"Izbjegavati boravak na otvorenom i fizičke aktivnosti. Ranije spomenute rizične skupine moraju osobito paziti. Klima uređaje je svakako potrebno redovito čistiti i servisirati, kada je u pitanju kvaliteta zraka", poručio je Bucić i dodao:
"Maske za lice koje koristimo zbog pandemije nisu primjenjive u ovom slučaju onečišćenje zraka jer se radi o puno manjim česticama koje dolaze iz okoliša".