Nakon rekordne godine u kojoj je ostvarila najbolju neto dobiti u
povijesti u
iznosu 202 milijuna kuna, rast imovine na 27,9 milijardi kuna te
stopu adekvatnosti kapitala od 25,7%, Hrvatska poštanska
banka (HPB) uspješno je realizirala još jedan zahtjevan projekt -
sanaciju Sberbank d.d., buduće Nove hrvatske banke d.d,
priopćili su danas iz HPB-a.
Savjet Hrvatske narodne banke donio je odluku o uspješnom završetku postupka sanacije čime će banka i formalno krenuti poslovati kao Nova hrvatska banka d.d. unutar HPB Grupe.
Ovim preuzimanjem, završetkom procesa sanacije i pripajanjem Nove hrvatske banke u konačnici, HPB jača svoju buduću poziciju na hrvatskom tržištu. Sam proces sanacije završen je u kratkom roku te je banka stabilizirana i uspješno posluje.
"Provođenje ovog zahtjevnog procesa novi je korak u osnaživanju poslovanja HPB-a. Nova hrvatska banka kao nova članica HPB Grupe donosi nam značajnu bazu klijenata, komplementarni portfelj te dodatnu snagu za rast i širenje poslovanja. Nakon rekordnog rezultata u prošloj godini, vjerujemo kako će sinergijski učinci donijeti nove benefite za naše klijente, dioničare i zaposlenike“, izjavio je Marko Badurina, predsjednik Uprave HPB-a.
Uprava Nove hrvatske banke imenovana je u sastavu: Tadija Vrdoljak, predsjednik Uprave te Boris Bekavac i Ognjen Brakus, članovi Uprave.
Tadija Vrdoljak, predsjednik uprave Nove hrvatske banke i Marko Badurina, predsjednik uprave HPB-a
U priopćenju su naveli kako je Tadija Vrdoljak doktor ekonomskih znanosti, a školovao se na Ekonomskom fakultetu u Osijeku i Zagrebu, te međunarodnim poslovnim školama INSEAD i Bled. Tijekom svoje 25-godišnje profesionalne karijere obnašao je niz rukovodećih dužnosti u bankarskom i poslovnom sektoru, od čega više od 10 godina na pozicijama člana uprave Slavonske banke, Hypo-Alpe-Adria te Croatia banke.
Boris Bekavac dolazi s pozicije izvršnog direktora Sektora za poslovanje s velikim poduzećima i javnim sektorom u Hrvatskoj poštanskoj banci. Tijekom dvadesetogodišnje bankarske karijere radio je u Zagrebačkoj banci, UniCredit Bank d.d. Mostar kao zamjenik direktora banke (COO) i stariji potpredsjednik Grupe te kao neovisni financijski konzultant.
Titulu magistra znanosti stekao je na postdiplomskom studiju Financije i bankarstvo na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.
Ognjen Brakus iskusan je bankarski stručnjak s 20 godina iskustva koji je karijeru razvijao u Splitskoj, Zagrebačkoj i Hrvatskoj poštanskoj banci. Ekspert je za upravljanje rizicima, a u svom radu posebnu pažnju daje dobrom razumijevanju potreba klijenata, suvremenim trendovima te primjenama najbolje globalne prakse.
Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu,
smjer Računovodstvo
i poslovne financije.
Povodom imenovanja za predsjednika Uprave, Tadija Vrdoljak izjavio je: "Velika mi je čast preuzeti ovu važnu funkciju. Buduća Nova hrvatska banka u potpunosti je stabilna, dio smo HPB Grupe i imamo sve preduvjete da predanim radom ostvarimo odlične rezultate."
(Patrik
Macek/Pixsell)
Paralelno s procesom sanacije započeo je i proces integracije
Nove hrvatske banke u HPB čije trajanje se okvirno
procjenjuje na oko godinu dana. S obzirom na složenost i važnost
priprema za uvođenje eura koje se odvijaju u obje banke,
očekivano pripajanje Nove hrvatske banke d.d. planirano je u
idućih godinu dana, odnosno nakon službenog usvajanja euro
valute.
Podsjetimo, prije oko mjesec i pol dana među klijentima Sberbanke zavladala je panika nakon uvođenja sankcija Rusiji u okviru kojih su sankcije primijenjene i na ruske banke, a to je bila i Sberbanka u Hrvatskoj.
Pred poslovnicama banke od ranog jutra stvarali su se redovi i klijenti su, u strahu da bi banka mogla propasti, podizali svoje depozite zbog kojih je HNB u jednom trenutku ograničio da svatko može podignuti najviše 7280 kuna depozita.
Sberbanka je prije preuzimanja imala 70.000 klijenata, potom 31 poslovnicu u 22 grada. Bila je osma banka u Hrvatskoj po udjelu u ukupnoj aktivi na hrvatskom bankarskom tržištu.