Da bi se država poput Hrvatske uspjela izboriti za svoje interese, mora imati jake i stalne vanjsko-političke saveznike. Tko su oni koji joj čuvaju leđa u globalnoj igri, ali i kako se Hrvatska postavlja prema saveznicima u regiji?
U vrijeme ponovnog miješanja geopolitičkih karata, hladnoratovskih odnosa i borbe za prevlast Rusije i SAD-a, pozicija Hrvatske prilično je jasna.
"Hrvatski globalni partneri su prvenstveno zemlje članice Europske Unije i zemlje članice NATO saveza jer smo mi i članica Europske Unije i NATO saveza. A na primjer, za jednu vojnu operaciju gdje je Hrvatska prisutna tu imamo i posebne partnere koji su tu involvirani u tu operaciju", govori tehnički ministar vanjskih poslova Miro Kovač.
Međutim, članica Europske Unije i NATO-a, okružena je "nečlanicama" koje područje čine - trusnim, a na neke od njih Rusija je bacila svoju mrežu ili to pokušava.
"Mogu reći da sam uvijek dao podršku Bosni i Hercegovini i Srbiji, ali imao sam sastanak sad kad sam bio u Beču sa premijerom Makedonije i ja sam za to da se cijela regija što prije uvede u Uniju", ističe tehnički premijer Tihomir Orešković.
Samo članstvo Hrvatske u europskom društvu ponekada može biti i teret, kao u izbjegličkoj krizi jer nakon Grčke - Hrvatska je prva koja po Dublinskom sporazumu treba podnijeti teret. Da bi to izbjegla, mora imati čvrsto zaleđe.
Nabrajajući partnere, Kovač spominje i Rusiju, Francusku i Veliku Britaniju.
Sudionici Domovinskog rata i dinamičnih hrvatskih političkih procesa još iz doba Jugoslavije, pozivaju danas vlast da se postavi puno dominantnije na europskoj političkoj karti.
"Vezati sve od Baltika do Jadrana a onda projicirati sve na Bosnu i Hercegovinu i ostalo na jug prema Grčkoj dole", jasan je Davor Domazet Lošo.
Interesi se mijenjaju no mnogi analitičari smatraju da je jedan od najvjernijih političkih saveznika Hrvatske od osamostaljenja - SAD.