Ovisi i o naljepnici /

Istražili smo tko se sve može osigurati od potresa i koliko to košta: 'Vrlo jednostavno'

Cijena police, nakon posljednjih potresa, ostala je ista

15.1.2021.
7:37
VOYO logo

Već nakon zagrebačkog potresa, interes za osiguranje nekretnine porastao je za oko 30 posto, a očekuje se da će nakon onog u Petrinji, ta brojka biti još veća.

Dosad su osiguravatelji isplatili 250 milijuna kuna, a računa se na još 150. Tko se može osigurati od potresa i koliko to košta?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve više građana nakon posljednjih potresa odlučilo se osigurati svoju imovinu, ili barem o tome sve češće razmIšljaju. Tomu u prilog govore i podaci.

"Broj polica osiguranja koji uključuju rizik od potresa povećan je za oko 30 posto, premija isto tako za nekih 30-ak posto", rekao je Hrvoje Pauković, direktor Hrvatskog ureda za osiguranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DUALIZAM NA TERENU? /

Horvat pokušao objasniti što će u obnovi raditi Fond, a što Središnji ured: 'Ne mislim se s vama nadmudrivati'

Image
DUALIZAM NA TERENU? /

Horvat pokušao objasniti što će u obnovi raditi Fond, a što Središnji ured: 'Ne mislim se s vama nadmudrivati'

Lani je tako ugovoreno oko 140 tisuća polica osiguranja, a za što su Hrvati potrošili oko 110 milijuna kuna.

Cijena police, nakon posljednjih potresa, ostala je - ista.

"Uvjeti su isti, cijene su iste. Čisto kao jedan primjer stan od 60 kvadrata otprilike tisuću kuna godišnje, što je manje od sto kuna mjesečno", izjavio je Robert Vučković, predsjednik Udruženja osiguravatelja.

Samo nakon zagrebačkog potresa u ožujku - prijavljeno je gotovo 7.500 šteta, za koje su dosad osiguravatelji isplatili oko 250 milijuna kuna, a moraju i dodatnih 150 milijuna.

Podatke za Sisačko-moslavačku županiju - još nemaju, no procjenjuje se da je ondje sklopljeno oko 2000 polica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šteta se prijavljuje osiguravatelju, a jedan od načina je - online.

"Vrlo jednostavno, dokumentirati, fotografirati i odmah pristupiti komunikaciji s osigurateljem. Procjenitelji izlaze na teren, izvrše procjenu i nakon toga se dogovara i vrši se isplata", rekao je Pauković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A rok za isplatu je od 14 do najkasnije 30 dana. Inače, policu mogu ugovoriti svi građani, uz uvjet da im je objekt, nakon posljednjeg potresa, neoštećen.

"Svi oni objekti koji imaju žutu i crvenu naljepnicu nažalost ne mogu biti osigurani obzirom da imaju ozbiljna oštećenja. Međutim, svi oni objekti koji su lakše oštećeni, uz zelene naljepnice se mogu osigurati", poručio je Vučković.

Podaci pokazuju i da Hrvati nemaju običaj osiguravati imovinu od potresa, iako smo uz još neke mediteranske zemlje na tektonski najrizičnijem području u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo