Čim je vrhu Vlade sinula ideja da bi financijskom rošadom kupila pola Ine prodajom četvrtine HEP-a – otvorilo se pitanje. Bi li itko uopće kupio - tu četvrtinu i po kojoj cijeni?
Nema interesa kod privatnih energetskih divova.
"RWE ne razmatra kupnju vlasničkog udjela u HEP-u", stoji u priopćenju.
A upravo je njemački RWE u Slovačkoj kupio slovačku inačicu HEP-a i to na način 49 posto plus upravljačka prava, no ova kombinacija četvrtine im očito nije zanimljiva, kao ni slovenskom elektro-gigantu GEN-Iju.
"GEN-I ne razmišlja o kupovini udjela u tvrtki HEP. Ovaj tip ulaganja trenutno nam nije u fokusu", kažu nam iz slovenske tvrtke.
Osoba koja je vodila najbogatiju državnu tvrtku 2013. i 2014. godine, smatra da bi vlasnik dionice zaradio, ali ako kupi odmah - na akciji.
"Sve opet ovisi o cijeni ja vjerujem da bi, države kad rade IPO-ove to bude s nekim malim diskontom, to se često trguje u prvom danu i pitanje je same likvidnosti, nakon toga ja vjerujem da bi", kaže bivši direktor HEP-a Tomislav Šerić.
Isplatilo bi se – smatraju i stručnjaci.
"To zaista je jedna zlatna koka i kupnja takve dionice bi se zaista isplatila, i dividenda bi vjerojatno bila vrlo solidna, ali pitanje je koliko bi se u tom IPO-u postavila cijena dionice", kaže glavna urednica, energetika-net.hr Nina Domazet.
A prema dosad jedinoj analizi koja se razmatrala dok je još Kukuriku Vlada namjeravala ono što sad opet pokušava HDZ - privatizirati HEP, nagađalo se da bi cijena jedne dionice mogla biti između 1600 i 1800 kuna. No, to nije realna cijena - ističu sutručnjaci jer se sada uopće ne zna čega je sve HEP kao tvrtka vlasnik, a čega država, hoće li se što odvojiti prije prodaje - a dok se to sve ne razjasni i potom krene u prodaju potrajat će, najmanje dvije godine.