budućnost u ICT-u /

'Istra je nova Irska': Posjetili smo tvrtku čije će se usluge koristiti na svakom mobitelu na planetu

Tvrtke guše porezi, nameti i nedostatak stručnjaka. Unatoč tome - neke postižu nevjerojatne rezultate

20.7.2018.
20:56
VOYO logo

Istra je nova Irska! Uvjeravaju nas u Infobipu – dok nam pokazuju svoj super moderni kompleks u Vodnjanu. Raznim komunikacijskim kanalima, uglavnom SMS-om – povezuju tvrtke i njihove klijente u cijelom svijetu.

"Naš je cilj kroz nekoliko mjeseci dostić brojku od 100 posto korisnika, pretplatnika mobilnih usluga u svijetu", kazao je Veselin Vuković, direktor za strateška partnerstva Infobipa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki oblik njihove usluge dosad je koristilo gotovo 5 milijardi ljudi. U 60-ak ureda u cijelom svijetu zapošljavaju 1200 stručnjaka. A upravo ICT stručnjaci tražena su roba. Lani se otvorilo čak tri tisuće radnih mjesta i sada u sektoru radi 36 tisuća ljudi. 2017. ICT tvrtke ostvarile su prihod od 36 milijardi kuna, što je rast od 12 posto, a Hrvatska je skočila na ljestvici digitalizacije u Europskoj uniji, ali na i dalje loše 22. mjesto. 

"ICT raste, međutim treba rasti još više. Prilika je sada i ovdje. Kako je bilo i na Svjetskom prvenstvu. Tko ako ne mi, kada ako ne sada", kazao je Boris Drilo koji u HUP-u predstavlja sve ICT kompanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poručuje potreban je poticaj - smanjenje parafiskalnih nameta i poreza. "Evo možemo samo vidjeti primjer Rumunjske gdje je porez na dohodak u ICT sektoru za ICT stručnjake - nula", tvrdi Drilo. A iako su tom sektoru najveće plaće, tvrtkama i dalje nedostaje radnika. Kapaciteti studija veći su od zainteresiranosti budućih studenata. Iako – sve ih je više. 

"Evo ove godine imamo rekordni broj prijavljenih, čak 38 posto više studenata je izabralo naše studije u računarstvu nego prošle godine koja je bila rekordna", kazao je Mislav Balković, dekan Visokog učilišta Algebra.

A kad jednom i završe studij, muka je profesionalce koje vrbuju Google i Microsoft zadržati u Hrvatskoj. Na Algebri su zato upravo otvorili lab koji će služiti kao inkubator i akcelerator za studente, njihove ideje i startupove.

"Mi očekujemo da će većina njih nakon što odrade program s našim mentorima ostat u Hrvatskoj, registrirat firme ovdje, zapravo nastavit radit u Hrvatskoj", kazao je Leo Mršić, direktor Algebra Laba. Projekcije kažu – samo u idućih sedam godina – ovom sektoru potrebno je još 10 tisuća novih stručnjaka. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo