Ministrica demografije Nada Murganić bila je gošća RTL Direkta.
Ministrice, mislite li da će u travnju s obzirom na prošlo Svjetsko nogometno prvenstvo doći do baby booma?
Ako dečki imaju iskustva kao s prijašnjih prvenstava, ja ću se tome, kao i svi mi, svakako radovati.
Imate li informaciju iz HZZO-a koliko je sada žena na porodiljnom?
Nemam. Praćenje je vezano uz ostvarivanje baš rodiljnih i
roditeljskih naknada, dakle kada su već sa svojom djecom.
Kako komentirate 400 djece više nego godinu prije - to je
onako u razini statističke greške?
Nije to statistička pogreška, vjerojatno su to sada službeni podaci. Mali je to broj, ali je jedan optimizam i sigurno se svi tome radujemo. Mi volimo reći da se nadamo da su naše mjere sigurno bile poticaj ili ohrabrenje da se netko od mladih ljudi odluči na stvaranje obitelji, odnosno na rađanje djece. Međutim, to je sada na nama da stvaramo dobro pozitivno ozračje, ali u smislu stvaranja dobrih uvjeta za podizanje djece, odnosno za stvaranje obitelji. U tom smislu gledamo mjere. Vrlo je kratak period od uvođenja mjera da bismo mogli pratiti.
Ali mjere su zapravo podizanje rodiljnih naknada za drugih šest mjeseci na 4.000 kuna?
Meni je žao da se u javnosti toliko govori o mjerama ... Mi ćemo tu mjeru sada još jednom obnoviti, odnosno, mi ćemo je pojačati.
Pričalo se da ćete delimitirati sve naknade?
Mislim da bi to delimitiranje trebalo zaista dobro objasnitio - što to znači - povećanje rodiljnih i roditeljskih naknada prema delimitiranju ne znači i delimitiranje. Delimitiranje bi značilo da ako netko primjerice ima 15.000 kuna plaću, imat će i za vrijeme boravka s djetetom u toj prvoj godini isto tako 15.000 kuna. Mislim da financijski, a kao odgovorni političari i dužnosnici moramo voditi računa o održivosti tih mjera.
Ali diže se i iduće godine - na koliko?
Diže se - u ovih 2,5 godine mi ćemo podići još jednom rodiljne i roditeljske naknade, još financijski se nismo potpuno uskladili - koliko, ne bih sada, ali mislim da ćemo biti zadovoljni.
Na 5.000 kuna možda?
Nećemo licitirati.
U javnosti su dosta odjeknule Orbanove mjere, možemo li nešto od toga i mi preuzeti, evo recimo da su žene s troje ili četvero djece potpuno oslobođene svakog poreza?
Mi u javnosti ne slušamo kada netko od nas predstavlja naše
mjere. Naša prva porezna reforma, reforma ministra Marića, upravo
je išla u pravcu oslobađanja poreza povećanja osnovice za obračun
poreza na dohodak i mi već imamo mjeru gdje roditelj - otac ili
majka - s četvero djece je oslobođen poreza do iznosa od 16.300
kuna, dakle, mjera koja nije u javnosti tako prezentirana. Žao mi
je, ali mi je s jedne strane i drago jer da nije Orban dao svoje
mjere, ne bih ja mogla uspoređivati i reći: I mi imamo mjere i mi
gradimo vrtiće i mi smo zbog usklađenosti obiteljskog i poslovnog
života išli u jačanje materijalnog položaja vrtića iako su ti
vrtići - vlasništvo je jedinica lokalne i područne samouprave
gradimo, odnosno sklopljeno je ugovora za 200 novih vrtića za
izgraditi. 300 milijuna kuna smo prenamijenili za produženi rad
vrtića, zapošljavanje novih stručnjaka koji će raditi s tom
djecom u vrtiću, osigurali smo djeci prehranu, prijevoz hrane
automobile i druge sadržaje. A kada se govori o stambenim
kreditima, mi smo već 2017. godine išli s četverogodišnjim
sufinanciranjem u rati stambenog kredita za mlade ljude do 45
godina, nismo uvjetovali da to budu isključivo bračne zajednice,
to mogu biti i samci ...
A djeca su uvjet?
Djeca nisu uvjet, ali se pretpostavlja da će se kad se stvori dom, kada povećamo rodiljne i roditeljske naknade, kada osiguramo vrtiće i čuvanje djece i učenje djece u vrtićima, da će se stvoriti onda i povoljno okruženje za odlučivanje o djetetu. I što se dogodilo - da smo u 2017. i 2018. i sada planiramo u rujnu 2019. i 2020. ponoviti te natječaje - to su Štromarove mjere, da 450 djece se rodilo upravo u tim obiteljima koje koriste te kredite, a to se zna zbog toga što su oni dobili produženje sufinanciranja od godinu odnosno dvije.
Bolji smo od Mađarske?
Jesmo. 5.200 mladih obitelji već sada na ovaj način je podiglo kredite i imaju nove domove i država je za to osigurala 350 milijuna kuna. Mjera se ponavlja 2019. pa onda 2020. Osigurano je do negdje još 6.000 novih zahtjeva i mislimo da bismo na taj način omogućili zaista rješavanje dobrog dijela zainteresiranih i ono što moram reći - naša mjera, a to nas se stalno kritizira da su naše mjere socijalnog karaktera, međutim - je li loše ako vodimo računa i o socio-ekonomskom statusu naših mladih građana?
Nije to loše, samo to NAM je i MMF zamjerio - da se socijalna pomoć rasipa i da ne dolazi do onih najpotrebitijih, najsiromašnijih?
Ima li u bilo kakvom korištenju prava nekih nepravilnosti ... no ja bih se radije vratila na naše demografske mjere gdje bih još posebno istaknula kada donosimo mjere, onda uvijek pozitivno stimuliramo većim i boljim uvjetima i većim iznosima mjere za one građane koji žive u ruralnim područjima, slabo razvijenim našim sredinama težeći ravnomjernom razvoju, ali isto tako i zadržavanju naših građana i u tim, možemo reći, napuštenim područjima.