'Investitorima sam dužan reći istinu o birokraciji u RH'

13.7.2012.
15:13
VOYO logo

"Ne bih preporučio američkim investitorima da ne dolaze u Hrvatsku jer kao veleposlanik pokušavam pomoći Hrvatskoj i mislim da Hrvatska ima velikog potencijala za investicije. Ali sam također dužan reći istinu američkim investitorima kada govorimo o ulaganjima u Hrvatskoj, a to je da mogu očekivati kašnjenja, birokratske i ostale probleme", kazao je u razgovoru s domaćim novinarima američki veleposlanik James Foley kojem nakon tri godine istječe mandat u Hrvatskoj te se vraća u Washington.

Biti privatnik ne smije biti pogrdno

Veleposlanik je istaknuo kako američki investitori nailaze sistematično na probleme prilikom investiranja u Hrvatskoj te je izrazio žaljenje i zabrinutost zbog toga poručujući kako Hrvatska mora postati kompetitivna ako želi uspjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Poslovna i investicijska klima je i produkt povijesti, i to je nešto što je teško mijenjati i za to treba treba vremena", iskazao je Foley razumijevanje prema hrvatskim ekonomski problemima, no istaknuo je kako bi ekonomija u Hrvatskoj mogla procvjetati. "Imate talentirane ljude, dobro obrazovane, strateški položaj zemlje, prirodne ljepote i resurse, sve na čemu bi vam druge zemlje pozavidjele", kazao je domećući kako valja stremiti ka promjeni ako ne želimo biti Sjeverna Koreja.

"Promjena će doći. Nova Hrvatska vlada shvaća to i spremna je napraviti promjene", rekao je Foley ispričavši nakon toga kako se susreo s nekim mladim poduzetnicima u Hrvatskoj koji su mu kazali kako se ovdje riječ "privatnik" percipira kao pogrdna riječ. Hrvatska to, kaže Foley, mora prevazići.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odao priznanje Jadranki Kosor

Američki veleposlanik izrazio je nadu i da neće biti problema s ratifikacijom pretpristupnog ugovora Hrvatske za ulazak u Europsku uniju, kao da ni druge zemlje Hrvatskoj u tom smislu neće stvarati probleme.

"Jako se nadamo da će Hrvatska postati sljedeća članica Europske unije", kazao je. U tom smislu dao je priznanje Jadranki Kosor i njezinoj Vladi tijekom čijeg su mandata zaključeni pregovori s Unijom. Iako njezina stranka, kazao je, na parlamentarnim izborima nije ostvarila dobar rezultat, ipak smatra da je njezin veliki uspjeh zaključenje pregovora s EU, borba protiv korupcije i uspostava vladavine prava.

Govoreći o suradnji s Vladom Zorana Milanovića, izrazio je zadovoljstvo, a naročito mu je, kazao je, drago jer su Hilary Clinton i Vesna Pusić već ostvarile jako dobru suradnju.

'Hrvatska zna da su normalni odnosi sa Srbijom njezin interes'

Foley nije želio komentirati recentne izbore u Beogradu - na kojima je Tomislav Nikolić izabran za predsjednika, a Ivica Dačić je postao premijer - naglašavajući kako je za to zadužen njegov kolega, američki veleposlanik u Beogradu. Ipak, kazao je kako Hrvatska shvaća da je njezin interes održavati normalne odnose sa Srbijom, kao što joj je interes i poticati Srbiju na njezinom putu prema Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hrvatski uspjeh u protekla dva desetljeća, ulazak u NATO i skori ulazak u Europsku uniju je model koji želimo da slijede i druge zemlje u regiji. Nazovite ga liderstvom, modelom, ili kako god želite", kazao je zamoljen da prokomentira izjavu Zorana Milanovića iz Dubrovnika da Hrvatska ne želi biti regionalni lider, nego njezin aktivan član.

'Hrvatska obala će postati granica Europske unije'

Novinari su ga pitali i o mogućnosti da Hrvatska kupi američke vojne vojne zrakoplove, s obzirom na siromašnu hrvatsku zračnu flotu, no Foley je kazao kako se tu često Ameriku krivo percipira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo Hrvatskoj dali mogućnost njihove kupovine, a na Vladi je da odluči hoće li ih kupovati", kazao je. Ipak, istaknuo je i kako je trenutna situacija vrlo teška te se boji da ne bi bilo novca za takvu obnovu zračne flote. Uostalom, kazao je, Hrvatskoj ne prijeti nikakav sigurnosni rizik, a i članica je NATO saveza unutar kojeg bi se, kaže, države trebala specijalizirati s obzirom na potrebe Saveza. U tom smislu spomenuo je hrvatsku obalu koja će uskoro postati i europska granica, a što je novi izazov s kojim će se Hrvatska morati suočiti. Po pitanju toga veliku važnost može imati helikopterska flota, istaknuo je, domećući kako je njezin benefit i u tome što može poslužiti u civilne svrhe.

Sa sentimentom se osvrnuo na protekle tri godine u Hrvatskoj: "Žao mi je što odlazim, ali svim dobrim stvarima dođe kraj". Na novinarski upit hoće li poput nekih drugih diplomata kupiti kuću u Hrvatskoj, našalio se kako hoće ukoliko je netko nudi po vrlo maloj cijeni.

Veleposlaničko mjesto Foley prepušta kolegi Kennethu Mertenu s Haitija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo