Državni inspektorat danas je započeo s inspekcijskim nadzorima kod poslodavaca kod kojih se u medijima spominje isplata plaća u bonovima. Za Danas.hr potvrđeno je to iz Državnog inspektorata, odakle dodaju da će po okončanju akcije izvijestiti javnost o obavljenom poslu.
Zakon imamo, ali prekršajne sankcije – nemamo!
Naime, u odgovoru koji smo dobili, Državni inspektorat ističe da isplata plaće u bonovima nije zakonita jer je odredbama čl. 84. Zakona o radu propisano da se plaća i naknada plaće isplaćuju u novcu, u bruto iznosu, te da se plaća (ako kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu nije drukčije određeno) za prethodni mjesec isplaćuje najkasnije do 15. dana u idućem mjesecu. Međutim, navode iz Državnog inspektorata, "činjenica je da za povredu odredbi tog zakonskog članka nije propisana prekršajna sankcija".
U tim okolnostima, kažu nam dalje, inspektor rada za radne odnose ne može poduzeti očekivane mjere, jer u zakonu nije propisana mogućnost da inspektor protiv poslodavca za isplatu plaće i naknada plaće koja nije izvršena u novcu pokrene prekršajni postupak podnošenjem optužnog prijedloga nadležnom prekršajnom sudu zbog osnovane sumnje u počinjenje djela prekršaja.
"Tek primjenom Kaznenog zakona, i to samo (riječ 'samo' je posebno naglašena u odgovoru, op.a.) ako se dokažu obilježja kaznenog djela povrede prava na rad i drugih prava iz rada iz čl. 114. toga Zakona i namjera počinitelja, može se protiv poslodavca koji radnicima isplaćuje plaću ili njezin dio u bonovima i protiv odgovorne osobe istog, podnijeti kaznena prijava nadležnom općinskom državnom odvjetništvu", stoji u odgovoru Inspektorata.
Samo jedan slučaj prekršajno prijavljen
Prema službenim podacima Inspektorata, u posljednjih godinu dana bilo je tek nekoliko slučajeva isplate dijela plaće u bonovima.
U jednom od tih slučajeva, odgovaraju nam iz Inspektorata, plaća u novcu nije bila isplaćena niti u iznosu minimalne plaće utvrđene Zakonom o minimalnoj plaći, te radnicima nisu bili uručeni obračuni dugovanih, a neisplaćenih plaća, koji imaju snagu ovršne isprave. Inspektor rada je protiv tog poslodavca i odgovorne osobe podnio optužni prijedlog nadležnom prekršajnom sudu zbog osnovane sumnje u počinjenje navedenih djela prekršaja iz Zakona o minimalnoj plaći i Zakona o radu, a obaviještena je Porezna uprava Ministarstva financija radi poduzimanja mjera iz njihove nadležnosti, jer je Porezna uprava ovlaštena poduzimati mjere u slučaju propusta kod obračuna i plaćanja poreza na dohodak i prireza, te propisanih doprinosa "iz" i "na" plaću.
Mrsić obećao razgovarati sa socijalnim partnerima oko sankcija
U razgovoru za Danas.hr ministar Mirando Mrsić dodatno je pojasnio kako sankcija za takvo ponašanje "nažalost nema" te obećao kako će porazgovarati sa socijalnim partnerima oko sankcija, a državni inspektorat će sada tek utvrditi stanje na terenu.
"Ministarstvo financija prezentiralo je mjere koje bi trebale onemogućiti isplatu plaća bez uplate doprinosa, što bi svakako trebalo smanjiti ovu praksu, koja je u pojedinim sektorima uobičajena. Uvođenje fiskalne kase onemogućiti će prikrivanje prihoda, što će također onemogućiti i isplatu dijela plaće u gotovini. Činjenica da se plaća isplaćuje u bonovima, a ne prema članku 84. ZOR zaslužuju raspravu među socijalnim partnerima i to ćemo prvom prilikom i učiniti", kazao nam je Mrsić.
Podsjetimo, Danas.hr jučer je objavio priču očajne radnice kojoj se dio plaće isplaćuje u Konzumovim bonovima, zbog čega je prisiljena iste te bonove preprodavati na internetu kako bi bila u mogućnosti slobodno raspolagati svojim teško zarađenim novcem. Također, iako je Državni inspektorat objavio da je prošle godine pronađeno tek nekoliko slučajeva isplate dijela plaće u bonovima, naša redakcija zaprimila je brojne e-mailove u kojima su se ogorčeni radnici žalili na primanje plaća u bonovima.