INICIJATIVA ZA SNAŽNO CIVILNO DRUŠTVO: /

'Vlada treba donijeti mjere za očuvanje civilnog sektora'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
20.4.2020.
11:24
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Inicijativa Za snažno civilno društvo apelirala je u ponedjeljak na Vladu da u sklopu zdravstvene krize oko koronavirusa donese mjere i za očuvanje rada organizacija civilnog društva.

Inicijativa u dopisu koji je uputila Uredu za udruge Vlade, Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, Ministarstvu regionalnog razvoja i europskih fondova te Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnog društva ističe da u dosadašanjim obraćanjima predstavnika Vlade nisu čuli što će biti s programima i kalendarima najava za organizacije civilnog društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U civilnom sektoru zaposleno 18.000 osoba

Podsjećaju da su do sada upravo organizacije civilnog društva bile najuspješnije u povlačenju sredstava iz europskih fondova i namjenskog trošenja na ugovorene aktivnosti od javnog značaja. Također ističu da o tim projektima i programima ovise brojne aktivnosti koje udruge pružaju, ali i radna mjesta velikog broja ljudi.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u organizacijama civilnog društva zaposleno je oko 18.000 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativa navodi da su se, prema provedenom upitniku, organizacije uspjele u kratkom vremenu prilagoditi novim uvjetima i razviti odgovore podrške zajednici za ublažavanje mjera pandemije i potresa u Zagrebu i okolici - od direktne podrške korisnicima, naročito ranjivim skupinama, preko praćenja transparentnosti i osiguravanja građanskog sudjelovanja u odlučivanju do organizacije edukativnih i kulturnih aktivnosti.

Image
'TO NIJE BORBA PROTIV KORONAVIRUSA, VEĆ KRŠENJE LJUDSKIH PRAVA: /

44 civilne udruge napale Vladu jer želi pratiti naše mobitele

Image
'TO NIJE BORBA PROTIV KORONAVIRUSA, VEĆ KRŠENJE LJUDSKIH PRAVA: /

44 civilne udruge napale Vladu jer želi pratiti naše mobitele

'Važno je očuvati što više radnih mjesta'

"Iz ovoga je vidljivo kako svaki gubitak radnog mjesta nosi sa sobom ne samo gubitak za tu osobu i njenu obitelj, već u slučaju udruga i za zajednicu u kojoj radi i ljude s kojima surađuje, pa je zato iznimno važno očuvanje što više radnih mjesta", poručuju.

To je, kažu, moguće kroz proširenje mjera za zadržavanje radnih mjesta i na organizacije civilnog društva te isplatu već ugovorenih sredstava za društveno korisne projekte civilnoga društva kako se negativni učinci krize ne bi prelili na suradnike bez stalnog zaposlenja.

Naglašavaju da je važno da Vlada revidira odluku o ograničavanju korištenja sredstava predviđenih iz državnog proračuna koja se odnosi na financiranje organizacija civilnog društva i hitno objavi rezultate natječaja iz Europskog socijalnog fonda i drugih fondova koji su u procesu evaluacije, ali i raspiše predviđene natječaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osigurati novac iz fondova EU

Dodaju i da Ured za udruge i jedinice lokalne i područne samouprave trebaju osigurati sredstva za sufinanciranje projekata koje su organizacije civilnog društva osigurale iz fondova Europske unije.

"Vlada je dužna misliti na sve usluge koje bi nestale kada udruga ne bi bilo i zadržati višegodišnji oblik financiranja socijalnih i drugih usluga za podršku ranjivim društvenim skupinama, posebno vodeći računa o ženama žrtvama obiteljskog nasilja, osobama s invaliditetom, osobama u riziku od siromaštva, djeci i mladima te starijim osobama", poručuje inicijativa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo