Alternativni natječaj raspisala je Inicijativa mladih za ljudska prava s objašnjenjem da "umjetničko rješenje može težiti kritičkom prikazu Franje Tuđmana ili prikazu neke od komponenata njegova političkog i društvenog nasljeđa", te da "može biti i iskaz solidarnosti sa žrtvama režima Franje Tuđmana".
Kritičko propitivanje Tuđmanovog lika i djela
U tekstu natječaja stoji kako se u referentnom natječaju zagrebačkog Gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj grada "naglašava kako je dr. Franjo Tuđman, prvi hrvatski predsjednik, svojim likom i djelom neupitno obilježio suvremenu hrvatsku povijest sukladno čemu važnost postave Spomenika prvom hrvatskom predsjedniku predstavlja važnost i čast o kojoj nije potrebno dvojiti".
No, Inicijativa mladih poziva na kritičko promišljanje povijesti i multiperspektivan te inkluzivan dijalog o prošlosti, napominjući kako se o svemu i svakome može dvojiti, pa tako i o Tuđmanu kao osobi "čije je djelovanje ili pojava izravan ili neizravan uzrok niza povreda ljudskih prava".
Sjećanje na neke od 'najmračnijih razdoblja'
Svojim natječajem žele ponuditi alternativne mogućnosti kreiranja memorijalnog prostora te "poštujući prava svih društvenih skupina unutar zajednice (...) obilježiti sjećanje na neke od najmračnijih razdoblja u moderne hrvatske prošlosti".
Stoga u Inicijativi mladih za ljudska prava napominju kako "spomenik svojim simboličkim određenjem može uzeti u obzir da je mandat Franje Tuđmana kao predsjednika Republike Hrvatske od 1990. do 1999. obilježilo nekoliko pojava".
Što spočitavaju prvom predsjedniku
To su, po njihovom mišljenju: koruptivan model privatizacije društvene imovine i instalacija koruptivne prakse u najvišim granama državne vlasti, autoritarni poredak koji je zatirao demokratske procese, slobodu medija i kritičkog građanskog djelovanja, zločini i masovna kršenja ljudskih prava, posebno prema nacionalnim manjinama, a čemu je pridonijela huškačka i šovinistička politika stranke čiji je bio predsjednik te zločinačka priroda sudjelovanja RH u ratu u susjednoj Bosni i Hercegovini.
Rok za predaju natječajnih radova je do 1. ožujka ove godine, a pravo sudjelovanja imaju sve fizičke i pravne osobe kao pojedinci ili grupa autora, svaki samo s jednim predloženim radom.
Pobjednički rad bit će nagrađen s 1.000 kuna.