pogledajte fotografije / Komemoracija u Jasenovcu bez govora, ali i predstavnika manjina

Predstavnici manjina bojkotiraju državnu komemoraciju. Njoj će se pridružiti samo predstavnici romske manjine, dok su antifašisti i Srpsko narodno vijeće jučer odali počast žrtvama Jasenovca

22.4.2018.
11:10
VOYO logo
Image

Patrijarh srpski Irinej blagoslovio obnovljeni Hram Svetog proroka Ilije u mjestu Mlaka

Image

Patrijarh srpski Irinej blagoslovio obnovljeni Hram Svetog proroka Ilije u mjestu Mlaka

Održana je državna komemoracija u znak sjećanja na žrtve logora Jasenovac, kao i preživjele zatočenice i zatočenike logora u Spomen-području Jasenovac. 

Na današnjem su okupljanju u Jasenovcu dvojica muškaraca razvila zastavu HOS-a s ustaškim pozdravom ‘Za dom spremni’, uz objašnjenje da su HOS-ovci nevini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranije su i ekstremni desničari pod vodstvom Dražena Keleminca također najavili dolazak u Jasenovac.

Uz premijera Andreja Plenkovića, tamo su i potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, ministar uprave Lovro Kuščević, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek. Izaslanstvo Hrvatskog sabora vodi Gordan Jandroković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIŠE:

>> Pogledajte govor HOS-ovca u Jasenovcu: 'Dok su ovdje branitelji ginuli, Plenković je imao anemiju'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>> VIDEO Vulin o odluci hrvatskog MVEP-a: 'To je pokušaj da se ušutka nekoga tko Hrvatskoj govori istinu'

>> MVEP: 'Aleksandar Vulin nije dobrodošao u Hrvatsku do daljnjega'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstavnici manjina bojkotiraju državnu komemoraciju. Njoj će se pridružiti samo predstavnici romske manjine, dok su antifašisti i Srpsko narodno vijeće jučer odali počast žrtvama Jasenovca.

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović posjetila je u petak Spomen-područje Jasenovac kako bi odala počast žrtvama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prigodnim programom u Spomen-području Jasenovac u nedjelju je održana službena komemoracija žrtvama ustaškoga koncentracijskog logora, pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, u spomen na 22. travnja 1945. i proboj 600 logoraša, od kojih je preživjelo njih stotinjak.

Komemoracija u povodu 73. godine proboja logoraša održana je u znak sjećanja na žrtve jasenovačkog logora, kao i preživjele zatočenice i zatočenike logora, koji je od kolovoza 1941. do 22. travnja 1945. bio ustaški logor smrti, u kojem su ubijani muškarci, žene i djeca zbog svoje vjerske, nacionalne ili ideološke pripadnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komemoraciji kod Kamenog cvijeta prisustvovali su predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, predsjednik Vlade Andrej Plenković, Ivan Zvonimir Čičak izaslanik predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović koji su položili zajednički vijenac za žrtve u ime Predsjednice Republike, Hrvatskog sabora i Vlade.  

Komemoraciji su, uz ostale nazočili i potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, ministar uprave Lovro Kuščević, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, načelnik Glavnog stožera RH general zbora Mirko Šundov, saborski zastupnici, izaslanstva veleposlanstava u RH te preživjeli logoraš Mile Vukmirović koji je, zajedno s kćeri preživjelog logoraša Brankom Nešić, položio vijenac za sve žrtve toga ustaškog logora. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na popisu žrtava jasenovačkog logora je  83.145 imena, među kojima 39.570 muškaraca, 23.474 žene te 20.101 dijete do četrnaest godina. U više do 1300 dana postojanja ustaškog logora Jasenovac, najviše je stradalo Srba, Roma, Židova i Hrvata.

Tijekom komemoracije nije bilo govora već je održan program u kojemu su, nakon minute šutnje, sudjelovali zbor Hrvatskog narodnog kazališta (HNK) te dramski i glazbeni umjetnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionici su do Kamenog cvijeta došli u koloni sjećanja od Memorijalnog muzeja, a skup je završio polaganjem vijenaca i molitvom za žrtve, koju su molili katolički svećenik i muslimanski imam.

Vijence kod Kamenog cvijeta, čiji je autor Bogdan Bogdanović, položila su i izaslanstva Sisačko-moslavačke županije, Općine Jasenovac, Grada Zagreba, Varaždinske županije, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, potpredsjednik saborskog Kluba nacionalnih manjina Veljko Kajtazi s članovima Saveza Roma, izaslanstva Matice hrvatske, Grada Novske,  HSLS-a,  Instituta društvenih znanosti "Ivo Pilar" te izaslanstvo Javne ustanove Spomen područja Jasenovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bila je to treća od tri komemoracije koje se odražavaju u spomen na jasenovačke žrtve.

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović posjetila je u petak ujutro Spomen-područje Jasenovac i odala počast žrtvama, te u knjigu dojmova upisala da Republika Hrvatska bespridržajno osuđuje zločine počinjene u tom logoru i s poštovanjem trajno čuva sjećanje na sve njegove stradalnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U znak sjećanja na žrtve ustaškog logora Jasenovac u subotu je ispred spomenika Kameni cvijet u Spomen području Jasenovac, u organizaciji Saveza antifašista boraca i antifašista Republike Hrvatske (SABA RH)  i Srpskog narodnog vijeća (SNV), održana komemoracija u kojoj je sudjelovalo oko 1500 građana, a iz SABA RH i SNV-a opetovano su izrazili nezadovoljstvo što se u javnom prostoru tolerira ustaški pozdrav.

Predsjednik Židovske općine Zagreb (ŽOZ) i Koordinacije židovskih općina u RH dr. Ognjen Kraus istaknuo je u prošlu nedjelju na komemoraciji žrtvama bivšega koncentracijskog logora Jasenovac da se Vlada i Hrvatski sabor moraju pridržavati hrvatskoga Ustava, odnosno toga da je neustavan pozdrav "Za dom spremni". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 18
Gledaj užvio 13.srpnja
VOYO logo