rtl istražio /

Ima li Hrvatska spremnu strategiju za izbjegličku krizu na istočnoj granici?

Humanitarna kriza na našim istočnim granicama, kako smo vidjeli, mogla bi postati sve ozbiljnija. Situacija se pogoršava iz dana u dan, a pitanje je koliko je Hrvatska spremna na eventualni masovniji prelazak izbjeglica na svoj teritorij

17.8.2015.
18:47
VOYO logo

Mađarska najezdu ilegalnih imigranata u svoje dvorište, kao i na zapad Europe, pokušava spriječiti žičanom ogradom, a do kraja godine trebala bi izgraditi i betonski zid duž granice sa Srbijom.

Kao zaobilazni put, dio njih odabire krajnji istok Hrvatske, Bajakovo i Tovarnik. Ipak, policija tvrdi da zasad nema pojačanog priljeva ilegalaca, ali su spremni na njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Granična policija ima razrađene određene scenarije, trenutno radimo s kapacitetima koje imamo i spremni smo odgovoriti na bilo kakvu ugrozu u realnom vremenu", rekao je Dragan Babović, voditelj službe za susjedne zemlje MUP-a.

Unatoč djelomično povoljnom terenu za ilegalne prelaske, granica sa Srbijom dosad je bila strogo nadzirana s kopna, zraka i vode. Pripreme Hrvatske na ulazak u Schengenski prostor, i problem migranata, samo su pojačale napore policije. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prvenstveno se radi o mobilnim termovizijskim uređajima, stacionarnim televizijskim uređajima, isto tako ručnim termouređajima kojima su opremljene sve naše kontrole na tom području", dodao je Babović. 

Poput ostalih članica, i Hrvatska bi odlukom europske komisije trebala zakonito primiti dio imigranata, njih oko 550. S druge strane, broj ilegalaca koji pokušavaju ući u Hrvatsku zadnjih godina pada, 2013 bilo ih je 4.734, 2014. Manje od 4.000, a u prvih sedam mjeseci ove godine 1.151. Stručnjaci ističu da masovne prelaske, osim dobrog rada policije, sprečavaju i prirodne granice. 

"Rijeke koje su granica naših susjednih država su te koje onemogućavaju masovan prelazak. Ipak, to ne znači da se mi ne trebamo pripremati, mi smo potpisali sporazum da ćemo primiti 500 i nešto izbjeglica. Mislim da se moramo pripremati i na nešto veću brojku", upozorio je stručnjak za sigurnost Mate Laušić

Hrvatska je većini očajnih ljudi koji traže bolji život u zemljama zapadne Europe samo tranzitna točka. Ipak, za program prihvata izbjeglica, ali i nadzor granice, Europska komisija bi Hrvatskoj možda već idući mjesec trebala Hrvatskoj odobriti 71 milijun eura. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo