Iako su i oni maturanti, mnogi učenici trogodišnjih srednjih škola nisu se vratili na nastavu kad i njihovi kolege u četverogodišnjim školama.
A usavršiti svoj znat nije baš lako online. Dodatan problem je i što veliki dio prakse odrađuju kod obrtnika i poslodavaca od kojih su mnogi zbog pandemije također zatvoreni.
Nakon 56 dana slastičarska učionica ponovno je zamirisala. Praksa je glavni dio njihova obrazovanja. Dio odrađuju u školi, a dio kod poslodavaca što zbog pandemije i mjera koje su na snazi nije bilo moguće.
''Izgubili smo jako puno toga i to je jako veliki problem s obzirom da smo mi zadnja godina školovanja'', rekla je učenica Ugostiteljsko-turističkog učilišta Zagreb Jelena Lojen.
''Bila sam u hotelu i tamo sam odrađivala praksu i odjednom gotovo, morali su me ajmo to tako reći otpustiti. I od tada sam izgubila preko 100 sati prakse'', kazala je Tatjana Stilinović, učenica Ugostiteljsko-turističkog učilišta Zagreb.
Sve to nadoknaditi bit će teško. Tijekom nastave na daljinu dobivali su zadatke koje su odrađivali kod kuće, ali usavršavati zanat online nije lako.
''Online ne može zamijeniti nešto što je živo i što se treba osjetiti rukama. Mislim da su se trebali vratiti na nastavu kad i učenici četverogodišnjih škola jer im je trebalo dati istu pažnju jer njihov završni rad je važan kao i državna matura'', rekla je strukovna učiteljica slastičarstva Ugostiteljsko-turističkog učilišta Zagreb Nada Ivanjko.
I u učionici za praktičnu nastavu iz automehanike ponavlja se i nadoknađuje propušteno.
''Nismo imali dovoljno vremena da radimo na praksi u školi i kod obrtnika što je meni veliki gubitak jer smo mogli u to vrijeme puno više toga naučiti'', kazao je Dražen Štrlek, učenik Elektrostrojarske obrtničke škola u Zagrebu.
Najveća boljka je što je osim u školi praktična nastava za velik broj učenika bila otkazana i u obrtničkim radionicama. Najteže je učenicima završnih razreda.
''Učenici 2. i 3. razreda već bi trebali biti pravi majstori i trebali bi imati izražene te vještine, a to se kod većine učeniak ne primjećuje. Izgubili su te vještine tj. nisu ih stigli naučiti'', rekao je nastavnik praktične nastave Elektrostrojarske obrtničke škola u Zagrebu VanjaMarendić.
Učenici koji se školuju za zidare, keramičre, staklare,dimnjačare - svoju praksu kod poslodavaca uspjeli su odraditi, ali nastava u školi im je nedostajala.
''Mislim da smo se trebali i mi vratiti jer ipak završna smo godina i da steknemo još iskustva'', rekao je MichelJuriša, učenik Obrtničke i industrijske graditeljske škole Zagreb.
''Redovito sam išao na praksu kod poslodavca i nije bilo problema'', kazao je učenik Obrtničke i industrijske graditeljske škole Luka Šušković.
U školi smatraju, najvažnije je da su opet u učionicama.
''Mi smo taj praktični dio prevodili i u teoretski dio nastave, tako da mislim da nisu puno izgubili'', rekao je Mirko Marinković, nastavnik strukovnih predmeta Obrtničke i industrijske graditeljske škole Zagreb.
Učenici, budući majstori svojih zanata nadaju se da će do kraja školske godine epidemiološka situacija biti na njihovoj strani i da im dragocjeno vrijeme za učenje neće još više skratiti.