Zabrinuti širenjem drugog vala pandemije u Hrvatskoj i velikim brojem žrtava, 26 istaknutih hrvatskih liječnika i znanstvenika iz zemlje i inozemstva objavilo je nedjelju apel javnosti i iznijelo preporuke za prevladavanju teške javno-zdravstvene i društvene krize u Hrvatskoj.
Hrvatska je po razmjerima i smrtnosti od covida-19 među najpogođenijim zemljama u Europi, a među istaknutim potpisnicima našli su se i neki od članova Znanstvenog savjeta za borbu protiv pandemije koronavirusa Vlade RH kao što je Nenad Ban, profesor na Švicarskom federalnom tehnološkom institutu (ETH) u Zürichu.
"Prvo, da je situacija u Hrvatskoj iznimno teška te da smo trenutačno među najpogođenijim zemljama u svijetu što se tiče tjednog broja oboljelih i umrlih po broju stanovnika. Na primjer, po smrtnosti smo trenutačno u daleko lošijoj situaciji nego što su ikada bile i SAD i Švedska, a već sada znamo da se te brojke neće poboljšati barem sljedećih nekoliko tjedana", kazao je Ban za Jutarnji list.
Smatra kako poruke sa strane osoba koje umanjuju ozbiljnost situacije ili sugeriraju da ćemo zaštititi ekonomiju ako ne inzistiramo na strogim mjerama te da čekamo da virus uspori zbog visoke prokuženosti stanovništva su znanstveno neosnovane i kao što se vidi na primjerima mnogih drugih zemalja potpuno krive.
'Nije prihvatljivo da se zadovoljimo s trenutačnim stanjem'
Ugledni znanstvenik ističe da je potrebno omogućiti što je moguće bolje praćenje situacije putem testiranja i evidentiranja slučajeva jer će se jedino tako moći napraviti znanstveno argumentirani plan za dugoročnu kontrolu epidemije.
"Zbog svega toga sve odgovorne institucije i pojedinci moraju preuzeti odgovornost i napraviti potrebne korake da se situacija dovede pod kontrolu. Nije prihvatljivo da se zadovoljimo s trenutačnim stanjem stvari argumentima da se pandemija širi bez obzira na mjere jer to jednostavno nije točno. Isto tako nema argumenata da će blaže mjere uz visoki broj oboljelih u bilo kojoj mjeri biti bolje rješenje za ekonomske probleme. Kao što se vidi iz brojnih analiza zemlje koje su strožim mjerama suzbile pandemiju imaju daleko bolje ekonomske prognoze uz to što su zaštitile živote građana", zaključio je Ban.