Prema podacima koje u realnom vremenu objavljuje kineska tvrtka Aqicn (na internetskoj stranici http://waqi.info/) toga je dana u Slavonskom Brodu zbog zagađenja koje širi rafinerija koja se nalazi u susjednom Bosanskom Brodu izmjereni indeks iznosio 261, a drugi grad na popisu najzagađenijih u Europi toga je dana bilo Skopje - s indeksom 223.
Treća je bila mjerna postaja u Beogradu s indeksom 182. Ova tvrtka surađuje sa 68 država diljem svijeta kako bi napravila mapu zagađenja zraka, a podaci se prikupljaju u realnom vremenu s 8028 mjernih postaja, piše Glas Slavonije.
Čestice koje narušavaju zdravlje
Podaci koje prikupljaju mjerne postaje odnose se na količinu lebdećih čestica promjera manjeg od 2,5 mikrometra (PM 2,5), koje predstavljaju mješavinu organskih i anorganskih tvari, teških metala i sitnih čestica prašine. Zbog male veličine prodiru i zadržavaju se u donjim dišnim putovima te uzrokuju upalne promjene i smanjuju otpornost na alergije i infekcije. Zbog značajnog utjecaja na zdravlje ljudi, koncentracija PM 2,5 je jedan od najvažnijih pokazatelja onečišćenja zraka. Emisija PM 2,5 je u najvećoj mjeri posljedica izgaranja krutih i tekućih goriva u stacionarnim i pokretnim izvorima.
Rafinerija koja je navodni uzročnik velikog zagadjenja zraka u Slavonskom Brodu
Veliko zagađenje
Kvalitetu zraka u Slavonskom Brodu mjeri i Agencija za zaštitu okoliša, a prema jučerašnjim podacima količina PM 2,5 čestica bila je 86,80, što se smatra visokim, četvrtim od pet stupnjeva zagađenja. Na žalost, posljednje izvješće Agencije o kvaliteti zraka u Hrvatskoj odnosi se na 2014. godinu, a dostupno je i Izvješće o praćenju onečišćenja zraka na privremenoj postaji državne mreže za praćenje kvalitete zraka – Slavonski Brod, no ono se odnosi na razdoblje od 7. ožujka do 8. kolovoza 2014. godine.
350 tisuća smrti godišnje
Gotovo je trećina europskih gradskih stanovnika izložena onečišćenom zraku.
Zagađenje zraka glavni je uzrok plućnih bolesti, poput astme, koja je danas dva puta raširenija nego prije 30 godina te uzrokuje više od 350 tisuća preranih smrti u Europskoj uniji svake godine, piše Glas Slavonije.