Na posao putuju avionom, uživaju blagodati produženog vikenda i još nekoliko beneficija, ali tvrde da imaju puno posla. Doduše zbog njega u svom petogodišnjem mandatu zarade ono što većina hrvatskih građana ne zaradi tijekom cijelog radnog vijeka u kojem su se budili u šest i radili vikendima. Riječ je o naših 11 europarlamentaraca, piše Glas Slavonije.
S obzirom na uvijete rada, Andrej Plenković (HDZ) kaže da bi, kada bi se sada morao prilagođavati na saborsku fotelji, to bila zahtjevna prilagodba. I Dubravka Šuica slaže se s njim te ističe kako bi i naši "sabornjaci" trebali imati asistente i bolje financijske uvijete.
Jedni se žale na Vladu, drugi ih krive za pripisivanje rezultata
Rad u odborima važniji im je od samih sjednica Parlamenta, jer se u njima mogu donositi odluke, ali i komunicirati s predstavnicima EK. Iako bi hrvatska Vlada trebala biti u stalnoj vezi s predstavnicima RH u EU parlamentu, mnogi zastupnici, naročito oni iz grupacije pučana, žale se na nedostatak komunikacije i ignoriranje centralne vlasti prema hrvatskim predstavnicima u Bruxellesu. S druge strane, zastupnici socijalista tvrde kako su pučani rezultate Vladina rada pripisivali sebi.
Rad nekih europarlamentaraca je teško vidljiv, primjerice onaj Davora Ive Stiera jer, između ostalog, radi u Odboru koji se bavi problemima Afrike, Kariba i Pacifika i EU-a za koji kod nas nema velikog zanimanja. Istovremeno, Ivo Jakovčić se bavi Jadransko-jonskom strategijom koja će imati velike utjecaje na život građana u Hrvatskoj pa je njegov rad vidljiviji.
Svaki zastupnik ima nekoliko plaćenih asistenata koji se između ostalog bave i medijskom prezentacijom njihova rada, ali najveći dio posla obavi Ured za informiranje u Republici Hrvatskoj Europskog parlamenta koji prati rad parlamenta i zapravo ga prezentira, piše Glas Slavonije.
Glas Slavonije/Danas.hr