Podsjetimo, zbog rokova plaćanja koji prelaze godinu i pol dana, veledrogerije su ovih dana smanjile isporuku lijekova ovim bolnicama, pa su one odlučile do daljnjega obrađivati samo hitne slučajeve.
Uplatom iz HZZO-a je problem riješen do rujna, pa nestašice lijekova neće biti, a bolnice u priobalju nesmetano će tijekom kolovoza primati sve, a ne samo hitne pacijente, piše Glas Istre.
No, do rujna bi se ravnatelji bolnica, lokalne vlasti i predstavnici veledrogerija morali s Ministarstvom zdravlja dogovoriti o modelu rješavanja nagomilanog duga s kojim se manje bolnice u vlasništvu županija očito ne mogu nositi. Dok ministar Ostojić za bolnički dug proziva nesposobne uprave, ravnatelji bolnica tvrde da je situacija ista u većini bolnica u Hrvatskoj, pa i kliničkim bolničkim centrima.
'Godinama smo zanemareni, diskriminirani i neuvažavani'
"Mi smo bez ovlasti i bez novca, a jedino imamo odgovornost", tvrdi predsjednik Upravnog vijeća pulske Opće bolnice Valerio Drandić o ulozi Istarske županije kao vlasnika. On kaže da ne želi dodatno dizati tenzije nakon što je Luka Vončina, pomoćnik ministra zdravlja, prozvao Istarsku županiju da je odgovorna za stanje u pulskoj bolnici i za financijski neodgovorno ponašanje Uprave te da nisu ništa učinili da promijene ravnatelja.
"Nelogično je formiran model zdravstvenog sustava koji stvara svu silu problema i nesporazuma, što treba riješiti. Neka sav novac bude na jednom mjestu ili neka se ide na decentralizaciju", poručio je Drandić.
Za probleme u pulskoj bolnici koji stalno rezultiraju gubicima podsjeća da su godinama prisutni i poznati. "Godinama smo dokazivali da smo zanemareni, diskriminirani i neuvažavani jer glavni razlog minusa u poslovanju je nedostatan mjesečni limit pulske bolnice od 18 milijuna kuna", tvrdi Drandić.
Podsjetio je i da je Županija pred nekoliko godina uzela kredit od deset milijuna eura za pokrivanje gubitka bolnice, što naziva jedinstvenim slučajem u Hrvatskoj.