Tijekom idućih pet godina, kako je objašnjeno, planirano je da se taj novac ulaže u obnovu svih zgrada u županijskom vlasništvu, t.j. zgrada osnovnih i srednjih škola te domova zdravlja, u skladu s najnovim europskim standardima energetske učinkovitosti. Osim toga moći će se prijaviti i objekti privatnih vlasnika, a u sklopu tog projekta, kako se navodi u priopćenju, također će se na Hvaru izgraditi sunčeva elektrana snage jedan megavat te nabaviti pogoni za proizvodnju bioplina od komine, odnosno ostataka od preradbe maslina i grožđa.
Osim razvojnog dijela projekt uključuje i istraživanje razvoja i primjene sustava spremanja viška proizvedene energije - primjerice s pomoću stlačenog zraka ili vodika, navodi se u priopćenju.
Tih više od pet milijuna eura namijenjenih otoku Hvaru, kako se objašnjava u priopćenju, županija je dobila na natječaju EU-a za programe FP7 (istraživanje i tehnološki razvoj) kao predstavnik Hrvatske s partnerima Austrijom, Švicarskom i Finskom (uz Sloveniju i Litvu kao promatrače).
Na tom je natječaju odobren projekt SOLUTION vrijedan ukupno 21,678.000 eura zemljama partnerima, a od toga je Hvaru namijenjeno više od pet milijuna eura. Najavljeno je kako će se o daljnjoj provedbi tog projekta partneri dogovoriti na sastanku 9. prosinca u Carnieru u Švicarskoj.